Bezwarunkowy dochód podstawowy. Nowy projekt w Finlandii

Finlandia od 1 stycznia prowadzi pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego. Losowo wybrano 2 tys. osób. Każda z nich, bez względu na sytuację materialną i zawodową, dostaje co miesiąc 560 euro, ale nie otrzymuje już innych świadczeń socjalnych. Eksperyment ma potrwać dwa lata. Fiński rząd liczy, że w ten sposób uda się zwiększyć zatrudnienie, ograniczyć biurokrację i zredukować biedę. O programie mówili w Pulsie Gospodarki Andrzej Halesiak (Pekao SA), Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego) i Jakub Kurasz (PwC).

2017-01-05, 11:03

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Nowy projekt w Finlandii
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/USHL

Posłuchaj

05.01.2017 O bezwarunkowym dochodzie podstawowym. Gość: Andrzej Halesiak (Pekao SA), Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego) i Jakub Kurasz (PwC)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił Kurasz, pomysł Finów to efekt cyfryzacji i digitalizacji. – To będzie powodowało wyparcie z rynku pracy części osób – tłumaczył. Jego zdaniem, cała filozofia gwarantowanego dochodu jest nakierowana na duże firmy technologiczne z Silicon Valley. – Z jednej strony technologia będzie miała wpływ na rynek pracy, ale trzeba ją jakoś skonsumować. Stąd pomysł przekazania części dochodów w ten sposób – wskazywał.

Andrzej Halesiak zaznaczył, że motorem działania powinna być chęć posiadania pracy. – Musi być spełniony warunek, że za te pieniądze od państwa nie można żyć za dobrze, to by zniechęcało do pracy – wyjaśniał. Dodał, że musi ponadto funkcjonować efektywny system łączenia podaży z popytem na pracę. 

Zdaniem Pawła Pelca, program jest próbą realizacji utopii, budowania popytu, przez rozrzucenie pieniędzy. – To antyobywatelskie. Wzmacnia impotencję państwa i zależność obywateli od państwa, które staje się rozdawcą dóbr. To jest przeciw klasie średniej i swobodom obywatelskim – ocenił. Gość tłumaczył, że taki projekt powoduje zwiększenie skali redystrybucji przez państwo oraz obciążeń podatkowych. – Jednym z czynników są koszty pracy. Żeby to wprowadzić okazuje się, że musimy jeszcze bardziej pracę opodatkować i tym samym zmniejszamy ilość pracy na rynku. To może być błędne koło – podsumował.


Jakub Kurasz, Paweł Pelc i Andrzej Halesiak/fot.PR24/MS Jakub Kurasz, Paweł Pelc i Andrzej Halesiak/fot.PR24/MS

W programie również o nowym prezesie GPW, wprowadzeniu euro w Polsce i podatkach.  

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 05.01.2017

Godzina emisji: 10:18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej