Obniżka stóp cieszy kredytobiorców

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. – Decyzja ma znaczenie dla gospodarstw domowych, ale nie dla przedsiębiorców – stwierdził w Polskim Radiu 24 Cezary Szymanek z Bloomberg BusinessWeek Polska.

2015-03-05, 12:09

Obniżka stóp cieszy kredytobiorców
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/Ken Teegardin

Posłuchaj

05.03.15 Cezary Szymanek: „Banki nie oddadzą tanio swoich pieniędzy i będą doliczać różne dodatkowe opłaty (…)”
+
Dodaj do playlisty

Eksperci oczekiwali kolejnego cięcia stóp procentowych, ale decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce o 0,50 punktu procentowego dla wielu okazała się zaskoczeniem. Decyzja Rady według ekspertów ma na celu ożywienie gospodarki i utrzymanie stabilności cen. Jednocześnie prezes NBP Marek Belka zapowiedział, że nie będzie dalszych obniżek stóp procentowych.

Grażyna Majcher-Magdziak z Business Centre Club stwierdziła w Polskim Radiu 24, że decyzja RPP nie doprowadzi do wzrostu liczby inwestycji w Polsce, a którym miała właśnie sprzyjać.

– Obniżka stóp jest motywacją do inwestowania, ale przy innych ograniczeniach istniejących w gospodarce ruch w kierunku wzrostu liczby inwestycji nie będzie tak duży. Panuje niepewność gospodarcza i to powoduje, że firmy wstrzymują swoje decyzje inwestycyjne – oceniła ekspert.

Michał Burek z Raiffeisen Polbank zwrócił uwagę, że cięcie stóp postawiło w gorszej sytuacji banki. Ekspert dodał jednak, że część kosztów decyzji RPP poniosą klienci.

– Zmniejszy się po raz kolejny marża odsetkowa banków i prawdopodobnie część kosztów zechcą one przerzucić na klientów. Obniżka stóp procentowych to także umocnienie obligacji skarbowych i hossa na ich rynku, co może niwelować starty odsetkowe banków – powiedział gość PR24.

Natomiast Cezary Szymanek z Bloomberg BusinessWeek Polska wskazał, że z obniżki stóp mogą być zadowoleni kredytobiorcy. Specjalista ostrzegł jednak, że tanie kredyty mogą doprowadzić do nadmiernego zadłużenia Polaków.

– Koszt pieniądza wezmą pod uwagę gospodarstwa domowe. W spadku stóp procentowych doszukiwałbym się kilku niebezpieczeństw. Oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi ok. 4 proc., co będzie kusiło do zadłużenia się pod sam sufit. Spadnie także lichwiarskie oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych, co również zachęci do kredytu. Jednak banki nie oddadzą tanio swoich pieniędzy i będą doliczać różne dodatkowe opłaty – mówił publicysta.

Goście „Pulsu Gospodarki” rozmawiali także m.in. o pracach nad prywatyzacją Polskich Linii Lotniczych LOT i rozroście biurokracji w Polsce.

Zapraszamy na audycję Błażeja Prośniewskiego.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

Wróć do strony głównej