Pierwsze spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych
Po spotkaniu Rexa Tillersona i Siergieja Ławrowa w Bonn rosyjska prasa mówi jedynie o zapoznawczych rozmowach. Natomiast zachodnie agencje zawracają uwagę, że ton amerykańskiej administracji wobec Rosji się zmienił. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podkreślał po rozmowie z Siergiejem Ławrowem, że chce współpracować z Rosją, ale musi ona wypełnić swoje zobowiązania wobec Ukrainy. O stosunkach amerykańsko-rosyjskich mówiła w audycji Świat w Południe Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
2017-02-17, 14:27
Posłuchaj
Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wyjaśniała, że obecnie mamy do czynienia z wzajemną ostrożnością w stosunkach amerykańsko-rosyjskich, mimo początkowych wyrazów sympatii z obu stron po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. – Rosja pewnie liczyła na duży reset w stosunkach i zniesienie sankcji. Moskwa sądziła, że wygrał ich kandydat, ponieważ Rosjanie mocno zaangażowali się w wygraną Donalda Trumpa. Liczyli na współpracę w walce z międzynarodowym terroryzmem i tzw. Państwem Islamskim, lecz nagle została wyciągnięta sprawa Ukrainy, jako sprawa, która trzeba się zająć w pierwszej kolejności – powiedziała Agnieszka Legucka.
Donald Trump tłumaczył na konferencji prasowej rezygnację doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego generała Michaela Flynna. Według prezydenta Flynn przekazał niepełne informacje wiceprezydentowi nt. spotkania z rosyjskim ambasadorem. - W czasie kampanii Trump krytykował wszystkich, Meksyk, Kanadę, Europę, Chiny, ale z Putinem chciał nawiązać dobre relacje. To wzbudziło niepokój amerykańskiej opinii publicznej, który znalazł swoje potwierdzenie w dymisji generała Michaela Flynna. Rezygnacja Flynna przyniosła potrzebę odpowiedzi na pytanie czy działał sam – sugerowała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Zdaniem Agnieszki Leguckiej, Rosjanie też stają się coraz bardziej sceptyczni wobec Donalda Trumpa. – Już hasło wyborcze „Make Amercia great again” wzbudzało w analitykach rosyjskich pewien niepokój – byli sceptyczni czy uda się znaleźć wspólne płaszczyzny porozumienia. Widziano wyraźnie, że Rosja mogłaby coś ugrać na współpracy, ale ze strony USA punktów stycznych nie byłoby zbyt dużo. Interesy obu państw na Bliskim Wschodzie się rozjeżdżają, polityka wobec Chin także jest różna. Obecnie Trump zmienia swoją konfrontacyjną retorykę i wydaje się dojrzewać do prezydentury – widzi, że sam nie da sobie rady. Rosjanie zaczynają się lekko gubić w chaotycznych działaniach Trumpa – stwierdziła ekspertka.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Magdalena Skajewska.
Polskie Radio 24/kk
Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 17.02.2017
Godzina emisji: 12:34
REKLAMA