Szkocki parlament zagłosuje nad drugim referendum niepodległościowym
Szkoccy posłowie podejmą w środę decyzję, czy w Szkocji odbędzie się drugie referendum niepodległościowe. Szefowa Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon przedstawiła we wtorek w parlamencie regionalnym projekt uchwały, żądającej od Londynu plebiscytu w sprawie oderwania się Szkocji od szykującego się do Brexitu Zjednoczonego Królestwa. O sytuacji na Wyspach mówiła w audycji Świat w Południe Agata Kasprolewicz z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
2017-03-22, 13:27
Posłuchaj
Nicola Sturgeon ma przeciwko sobie koalicję konserwatystów, lewicy i liberałów. Podczas pierwszego dnia debaty politycy opozycji oskarżali ją o "polityczną obsesję" i przekonywali, że szkockie społeczeństwo nie chce kolejnego, wprowadzającego podziały referendum. SNP argumentuje, że proeuropejska Szkocja, gdzie 2/3 głosujących było przeciwnych Brexitowi, jest właśnie na siłę wyprowadzana z Unii Europejskiej. Co więcej, w wyniku decyzji Theresy May o opuszczeniu Wspólnego Rynku - wyjście to przyjmuje formę "twardego Brexitu". Według partii, wszystko to składa się na diametralną zmianę okoliczności, która uzasadnia przeprowadzenie kolejnego plebiscytu.
Z parlamentarnej arytmetyki wynika że Szkocka Partia Narodowa, wspierana przez Zielonych, poradzi sobie z przeprowadzeniem projektu przez parlament.
Agata Kasprolewicz przypomniała, że referendum, dotyczące niepodległości Szkocji odbyło się już w 2014 roku, jednak wówczas zwolennicy oderwania się od Wielkiej Brytanii przegrali. Nicola Sturgeon przekonuje, że warunki zmieniły się, gdy Brytyjczycy wybrali wyjście z Unii. – Wówczas, w 2014, ważniejsze było pozostać w ramach UE. W czerwcu 62 proc. Szkotów głosowało przeciwko Brexitowi, pytanie, czy niepodległość będzie oznaczała przynależność Szkocji do Unii – wskazywała gość.
W ocenie Kasprolewicz, kolejne referendum, to gra wysokiego ryzyka, bo sondaże nie pokazują gwałtownego wzrostu tych, którzy chcieliby niepodległości. - Jest ich więcej, ale to nie jest żadna gwarancja, że tym razem zostanie wygrane – podsumowała.
REKLAMA
W Świecie w Południe była również mowa o byłym liderze Sinn Feinn w Irlandii Północnej, Martinie McGuiness’ie. Gościem był Dariusz Rosiak z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Michał Żakowski.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
_________________
Świat w Południe w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 22.03.17
Godzina emisji: 12.35
Data emisji: 22.03.2017
Godzina emisji: 12:35
REKLAMA
REKLAMA