„Człowiek z małą bombą”. Terroryzm jest z nami od dawna

- Siłę organizacji terrorystycznej można ocenić po liczbie ataków, to się nie zmienia w całej historii. Jeżeli ataków jest dużo, to możemy przypuszczać, że grupa ma wielu członków. Jeżeli terroryści pracują już w terenie, szybkie ataki mogą być przeprowadzane z dnia na dzień. Natomiast planowanie wielkich ataków jak te z 11 września w USA może zająć wiele lat – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Kacper Rękawek, szef programu bezpieczeństwa i obronności w Globesec Policy Institute w Bratysławie i autor książki „Człowiek z małą bombą”.

2017-04-18, 23:11

„Człowiek z małą bombą”. Terroryzm jest z nami od dawna
Obraz zniszczeń po ataku bombowym przeprowadzonym przez IRA w Londynie w 1975 r.Foto: Rex Features/EAST NEWS

Posłuchaj

18.04.2017 Kacper Rękawek: nie trzeba pochodzić z wielkiej gospodarki światowej, by mieć wpływ na świat
+
Dodaj do playlisty

Według Kacpra Rękawka nie da się w prosty sposób wyjaśnić przyczyn powstania zjawiska terroryzmu. – Są pewne prawidłowości, które się powtarzają w historii terroryzmu, natomiast przestrzegałbym przed czarno-białym obrazem, ponieważ zbyt dużo jest tam szarości. Tytuł „Człowiek z małą bombą” podpowiedział mi były terrorysta, który sam siebie tak nazywał. „Człowiekiem z dużą bombą” określał natomiast machinę państwową, walczącą z terroryzmem, którą oskarżał o większą liczbę zabitych niż ta, którą mają na koncie terroryści– powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał autor, terroryzm nie pojawił się wraz z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim. – Tzw. Państwo Islamskie pewne rzeczy robi w nowym sposób i odnosi sukcesy na nowych polach, ale pytanie czy jakby te pola istniały 20 i 30 lat temu, to czy takich samych sukcesów nie mogłyby odnosić ETA czy IRA (organizacje terrorystyczne baskijskich i północnoirlandzkich separatystów)? Dwa, trzy lata temu tzw. Państwo Islamskie triumfowało w mediach społecznościowych, lecz to nie odzwierciedlało ich rzeczywistej siły – mówił Rękawek.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 terroryzm jest bardzo dobrą ścieżką kariery dla bojowników z biedniejszych rejonów świata. – Afganistan jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, a do dzisiaj luminarze dżihadu światowego są absolwentami wojny w Afganistanie. Nie trzeba pochodzić z wielkiej gospodarki światowej, by mieć wpływ na świat, ponieważ dzięki terroryzmowi jest to możliwe, dlatego trudno będzie to zjawisko zwalczyć – stwierdził autor.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/kk

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_______________________

REKLAMA

Data emisji: 18.04.2017

Godzina emisji: 22:11


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej