X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Marcin Nowacki: Jeżeli chcemy zachować dobrobyt to musimy przyjmować imigrantów zarobkowych

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 21:10
- W naszym raporcie "Polska katastrofa demograficzna" w 2050 roku z 38 milionów Polaków zostanie nas jedynie 34 miliony i niemal 11 proc. będą to osoby powyżej 80 roku życia. Jeżeli chcemy zachować dobrobyt, wzorst gospodarczy i sfinansować emerytury i renty to musimy przyjąć imigrantów zarobkowych. Nie ma innego wyjścia. Potrzebujemy więcej pieniędzy na ubezpieczenia społeczne - wskazuje w audycji "Szukając dziury w całym" Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

Jak podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Nowacki - imigracja zarobkowa jest dla Polski niezbędna i stale rośnie, ale rynek pracownika w Europie jest bardzo konkurencyjny. Nowacki zauważył, że dziś mamy w Polsce 1,5 miliona imigrantów zarobkowych z Ukrainy. Wakaty na rynku pracy w 1 kwartale tego roku wyniosły w Polsce 152 tysiące. Dla przykładu, w Niemczech, w tym samym okresie jest to milion 180 tysięcy. Konkurencja na tym rynku jest więc w Europie ogromna. - My szukamy pracowników, Niemcy także szukają rąk do pracy. My musimy jakoś na ich działania zareagować - dodał wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Według reprezentatywnych badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej w tej chwili małe i średnie firmy w Polsce zatrudniają już 39 proc. cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Firmy te deklarują nawet większe zatrudnienie ponieważ polski rynek pracownika nie odpowiada zapotrzebowaniu - zaznacza Nowacki. I dodaje - w budownictwie w małych i średnich przedsiębiorstwach pracowników spoza UE jest 53 proc., w usługach 35 proc., przemyśle 48 proc., a w handlu 38 proc. - wyliczył Marcin Nowacki.

Według tych samych badań pracodawcy przyznają, iż 40 proc. z nich wypłaca takie samo wynagrodzenie Polakom, jak i pracownikom spoza UE. 10 proc. płaci im więcej, a jedna czwarta przyznaje, iż cudzoziemcom płaci mniej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24

--------------------------

Data emisji: 14.08.18

Godzina emisji: 20.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firmy narzekają na braki kadrowe. Największy niedobór pracowników na południu Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 10:34
Spadające bezrobocie i dobra koniunktura gospodarcza sprawiają, że coraz bardziej brakuje rąk do pracy. W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła liczba firm, które narzekają na braki kadrowe.
rozwiń zwiń