Debata Dnia: polityczne skutki sporu o aborcję
Za nami debata w Sejmie nad dwoma obywatelskimi projektami ustawy aborcyjnej – zaostrzającej i liberalizującej przepisy. O politycznych skutkach sporu o aborcję w Debacie Dnia rozmawiali Marcin Celiński, publicysta magazynu Liberté! i Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej.
2016-09-30, 18:32
Posłuchaj
Zdaniem Bogusława Chraboty, to bardzo wielki błąd, że będzie procedowany tylko projekt zaostrzający przepisy aborcyjne, ponieważ spowodował nie tylko postępującą polaryzację, lecz także mobilizację środowisk, które są proaborcyjne.
– Nieopublikowane jeszcze przez nikogo badania poparcia dla partii politycznych – dane IBRIS – pokazują poważny spadek notowań Prawa i Sprawiedliwości – poniżej 30 proc. po debacie na temat ustawy. Wzrosło znacznie poparcie dla .Nowoczesnej – o prawie 5 punktów. Spadło poparcie dla Platformy Obywatelskiej. I nagle powyżej progu wyborczego pojawił się SLD i Partia Razem. To oznacza, że tego typu dyskusja mobilizuje liberalny i lewicowy elektorat – powiedział Bogusław Chrabota.
Według Marcina Celińskiego, rządzący poprzez rozpoczęcie debaty na temat aborcji, na pewno otworzyli sobie kolejny front, na którym będą musieli odpierać ataki.
– Blok narodowo-katolicki w PiS jest bardzo silny, dla którego często ta sprawa to kwestia celów w polityce, natomiast to zaszkodzi rządowi, ponieważ będzie musiał jakąś część energii przeznaczyć na obronę przed tym protestem, który nie wygaśnie prosto – mówił Marcin Celiński. – W tej wojnie kulturowej mam wrażenie, że PiS zawsze będzie stał na dosyć przegranej emocjonalnie pozycji – dodał.
REKLAMA
W Debacie Dnia również komentarz do wydarzeń tygodnia, które zdaniem gości Polskiego Radia 24 były najistotniejsze w skali globalnej.
Audycję prowadził Robert Bogdański.
Więcej audycji z cyklu Debata dnia znajdziecie na specjalnej stronie
Polskie Radio 24/dds/pj
REKLAMA
___________________
Data emisji: 30.09.2016
Godzina emisji: 17.17
REKLAMA
REKLAMA