Debata Dnia. Co oznacza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym?

- Działanie PiS nie jest dla mnie zaskoczeniem - powiedział w Debacie Dnia Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska, odnosząc się nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowała również Magdalena Złotnicka z "Do Rzeczy" i TVP3. 

2018-11-21, 19:27

Debata Dnia. Co oznacza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym?
Siedziba Sądu Najwyższego. Foto: Pixabay

Posłuchaj

21.11.18 Debata Dnia. Co oznacza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym?
+
Dodaj do playlisty

Zmiany, które przegłosowano w Sejmie, umożliwiają dalsze pełnienie funkcji sędziego Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego przez osoby, które ukończyły 65. rok życia. 

Jak podkreślał na naszej antenie Jarosław Włodarczyk, nie można jednak mówić w kontekście sporu wokół reformy Sądu Najwyższego o kompromisie. - To tak, jakby złodziej ukradł mi 1000 złotych i w ramach porozumienia oddał połowę tej kwoty. Unia Europejska broni wartości. Jesteśmy w pewnym klubie, który ma określone wartości i się nimi kieruje. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał decyzję zabezpieczającą, by nie doszło do sytuacji, która uniemożliwiałyby zmianę dotychczasowego stanu. Poproszono o zamrożenie. Na podstawie tej decyzji sędziowie wrócili do pracy, łącznie z prezes SN. Pytanie zatem czy ta nowelizacja była w ogóle potrzebna. Zabezpieczenie TSUE załatwiło sprawę w tym zakresie - mówił komentator, nie przesądzając jednak jednocześnie o konieczności zmian legislacyjnych w tym zakresie. - Takie działanie to gest dobrej woli ze strony PiS w kierunku Komisji Europejskiej i TSUE (...). Pytanie tylko, po co było to całe zamieszanie - dodawał gość PR24. 

- Zręby reformy udało się zachować. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, a także Izba Dyscyplinarna, zostają (...). Opozycji zależy jednak na narracji o Polexicie. Gdyby PiS nie podjął dialogu, to wpisanie partii rządzącej w taką narrację byłoby bardzo łatwe - komentowała z kolei w Debacie Dnia Magdalena Złotnicka. - Pamiętajmy też, że na końcu drogi prawnej pojawia się widmo kar finansowej. A to dla wyborców PiS, w ogóle dla Polaków, byłoby trudne do przyjęcia - przewidywała publicystka. 

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili w środę rano. Dotychczasowe przepisy odsyłające w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 lat, zostały zakwestionowane przez Komisję Europejską i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

REKLAMA

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Joanna Miziołek

Polskie Radio 24/IAR/zz

---------------------------

REKLAMA

Data emisji: 21.11.18 

Godzina emisji: 18.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej