Kazimierz Kutz. "Kochał Śląsk, ale z drugiej strony nim pogardzał"

Nie żyje Kazimierz Kutz. Reżyser i polityk miał 89 lat. Wybitną postać na antenie Polskiego Radia 24 wspominali dziennikarze Adam Buła (Polska The Times) i Antoni Trzmiel (TVP).

2018-12-18, 19:25

Kazimierz Kutz. "Kochał Śląsk, ale z drugiej strony nim pogardzał"

Posłuchaj

18.12.18 Debata dnia. Publicyści wspominają Kazimierza Kutza
+
Dodaj do playlisty

Kazimierz Kutz był reżyserem filmowym i teatralnym, a także scenarzystą, przez lata związany z Górnym Śląskiem. Zmarł w Warszawie, w wieku 89 lat. Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części tryptyku śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwsza z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską powstaniu śląskim 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca" reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatowi w kopalni "Wujek".

Powiązany Artykuł

pap kazimierz kutz 1200.jpg
Zmarł Kazimierz Kutz. Przypominamy najważniejsze filmy reżysera

- Lepiej milczeć niż mówić coś negatywnego o zmarłym. Chociaż jego politycznych wyborów nie podzielam, to warto podkreślić, że był zaangażowany i próbował coś zrobić ze wspólnotą - powiedział Antoni Trzmiel. Publicysta zauważył, że "Kazimierz Kutz kochał Śląsk, ale z drugiej strony pogardzał nim". - Ten antagonizm był u niego pewnym problemem - dodał. Gość programu zauważył, że należy mu jednak oddać hołd za Festiwal Interpretacje, który "umożliwiał dyskusje o tym, jak ta nasza rzeczywistość ma dalej wyglądać". - Dzięki temu katowickiemu wydarzeniu publiczność Górnego Śląska miała bieżący kontakt z ważnymi postaciami, które wnosiły wartościowe rzeczy do naszej wspólny - komentował dziennikarz.

- Nie musimy dużo dywagować na ten temat, żeby wiedzieć, że nie mówienie źle o zmarłym jest elementem naszej kultury. To co się dzieje w sieciach społecznościowych po śmierci każdej wyrazistej postaci przeraża - ocenił Adam Buła. Dziennikarz przypomniał hejt, który miał miejsce po niedawnej śmierci posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej. - Chyba tylko papież tego nie doświadczył w takim stopniu. Nie wyważajmy drzwi i nie dyskutujmy o zupełnych fundamentach polskiej i chrześcijańskiej kultury - stwierdził gość programu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

"Debatę Dnia" prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24

-------------------------

Data emisji: 18.12.2018

REKLAMA

Godzina emisji: 18.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej