Publicysta: powrót do negocjacji ws. budżetu UE. Ale teraz to będą prace ekspertów

2020-07-23, 19:28

Publicysta: powrót do negocjacji ws. budżetu UE. Ale teraz to będą prace ekspertów
Parlament Europejski w swojej rezolucji odrzucił ustalenia szczytu UE ws. budżetu Wspólnoty. N/z przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego. Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Rzeczywiście trzeba będzie znowu negocjować. Może nie od nowa, bo wiele kwestii zostało uzgodnionych i te kwestie nie zostały zakwestionowane. Natomiast te negocjacje będą się już odbywały na poziomie roboczym - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" Patryk Słowik. Gościem "Debaty Dnia" był także Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej".

Trwa nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego, na której deputowani zajęli się m.in. wynegocjowaną przez przywódców unijnych państw umową dotyczącą budżetu wieloletniego UE oraz tzw. funduszu odbudowy. Europarlamentarzyści przyjęli rezolucję, w której negatywnie oceniają przyjęty budżet i oczekują od państw członkowskich powrotu do negocjacji w tej sprawie. W PR24 debatowali o tym Paweł Badzio i Patryk Słowik.

Powiązany Artykuł

shutterstock parlament europejski 1200.jpg
PE przyjął rezolucję. Chodzi o ustalenia szczytu ws. wydatków w budżecie i zapisów o praworządności

Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" zwrócił uwagę na to, że Polskę najbardziej interesuje kwestia powiązania budżetu z tzw. praworządnością. Tymczasem Parlament Europejski zwrócił uwagę na szereg cięć w budżecie, które dotyczą m.in. programu "Erasmus+" czy ochrony zdrowia.

- Rzeczywiście trzeba będzie znowu negocjować. Może nie od nowa, bo wiele kwestii zostało uzgodnionych i te kwestie nie zostały zakwestionowane. Natomiast te negocjacje będą się już odbywały na poziomie roboczym. To znaczy nie będą się musieli znowu spotykać najważniejsi urzędnicy z danych państw, będą to robili fachowcy, będzie to robione na poziomie eksperckim. Oczywiście ci eksperci będą mieli instrukcje od rządów swoich państw - mówił.

Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej" zwrócił uwagę na wyraźne niezadowolenie europosłów z treści porozumienia ws. budżetu oraz niejasności zapisów dotyczących powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Wyraził za to nadzieje związane z dalszymi negocjacjami nad budżetem.

Czytaj również:

- Eksperci pewnie będą dyskutować, może wreszcie kiedyś ustalą, co ta praworządność znaczy, dlatego że warto byłoby pewne rzeczy zdefiniować. Jeżeli słuchamy polityków polskich, ale nie tylko polskich, oni często mówią, że praworządność dla nich, to jest przestrzeganie orzeczeń TSUE - Trybunału Sprawiedliwości UE. Co samo w sobie jest zabawne, bo gdyby wyobrazić sobie (...), że np. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie istnieje (...), to znaczyłoby, że nie można mówić poważnie o praworządności - skomentował.

Posłuchaj

Publicyści o decyzji PE ws. budżetu Unii Europejskiej ("Debata Dnia" / PR24) 47:25
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzi: Adrian Stankowski
Goście: Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska"), Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 18.06

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej