"Podnoszenie pensji nie przyniesie poprawy jakości obsługi chorych". Potocki o proteście medyków

2021-09-13, 19:30

"Podnoszenie pensji nie przyniesie poprawy jakości obsługi chorych". Potocki o proteście medyków

- Żądania Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego są raczej nierealne - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Potocki z "Sieci". Gościem audycji był też Hubert Biskupski, zastępca red. naczelnego "Super Expressu".

Goście PR24 rozmawiali o proteście medyków. W sobotę rozpoczął się protest pracowników ochrony zdrowia, którzy przedstawili osiem postulatów, obejmujących m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego, czy też wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej. Według resortu zdrowia łączny koszt postulatów to w tym roku 26,05 mld zł, a w przyszłym 104,7 mld zł.

Andrzej Potocki z "Sieci" zauważył, że powyższe sumy są bardzo wysokie w związku z tym widać, iż protestujący pracownicy ochrony zdrowia "weszli zaporowo" po to, by prawdopodobnie przeciwnika przestraszyć, a później ewentualnie żądania zmniejszać.

"Potrzebne reformy"

- Po drugie jeśli chodzi o lekarzy, to ci zarabiają całkiem nieźle, a pracę w szpitalach traktują jako pewną możliwość szkolenia się, do tego mają prywatne praktyki, w tym przypadku więc chyba podwyżki są niemożliwe, bardziej trzeba by było urealnić płace np. ratowników medycznych - zauważył Andrzej Potocki.


Powiązany Artykuł

ochrona zdrowia mid-20c28166 1200.jpg
"Uznali iż to ostatni dzwonek, by zawalczyć o podwyżki". Dr Machalica o proteście pracowników medycznych

Podkreślił jednocześnie, że najważniejsza jest jednak odpowiedź na pytanie, czy jeśli rząd przystanie na powyższe żądania, to czy to poprawi jakość obsługi chorych. Służba zdrowia, jak powiedział, wymaga reform, ale podwyższanie pensji nie będzie ostatecznym rozwiązaniem w poprawie funkcjonowania ochrony zdrowia.

Hubert Biskupski, zastępca red. naczelnego "Super Expressu" powiedział, że nie ulega dla niego wątpliwości, że polski system ochrony zdrowia jest dysfunkcjonalny, a pracownicy zawodów medycznych zarabiają zdecydowanie za mało w stosunku do tego jak odpowiedzialną pracę wykonują.

- Z drugiej strony, jak podsumował postulaty środowisk medycznych minister zdrowia, to koszt ich realizacji wyniósł ponad sto miliardów złotych, widać więc że są to postulaty nierealistyczne jeśli chodzi o budżet państwa - powiedział publicysta.

"Nowy wiceminister negocjator"

Zauważył jednocześnie, że rząd będzie mieć problem z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjnym. Powołano też, jak przypomniał Hubert Biskupski, nowego wiceministra zdrowia którego głównym zadaniem będzie negocjowanie z Komitetem Protestacyjnym.

Funkcję tę objął Piotr Bromber, były szef lubuskiego oddziału NFZ, który ma zająć się dialogiem z medykami. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił tymczasem protestujących medyków na kolejne spotkanie na wtorek, aby "skoncentrować się na tym co jest możliwe" do wprowadzenia. Związki odpowiedziały, że żądają udziału w rozmowach premiera.


Posłuchaj

H. Biskupski i A. Potocki o proteście medyków ("Debata Dnia") 51:23
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Joanna Miziołek

Gość: Andrzej Potocki z "Sieci" i Hubert Biskupski, zastępca red. naczelnego "Super Expressu"

Data emisji: 13.09.2021

Godzina: 18:06


Polecane

Wróć do strony głównej