more_horiz

"Uznano, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie". Adam Borowski o wojnach czeczeńskich

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 19:31
- To wszystko już było, tylko naród czeczeński był malutki. Uznano, że można zdemokratyzować Rosję, poza tym interesy były ważne i stwierdzono, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie, i mamy skutek taki, że obserwujemy powtórkę tego samego, tylko że na narodzie ukraińskim - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Adam Borowski. Gościem "Debaty dnia" był również zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubert Biskupski. 
Adam Borowski
Adam BorowskiFoto: PR24/AK

Rosjanie okupujący Mariupol palą w mobilnych krematoriach ciała zamordowanych cywilów. Zdaniem ukraińskich władz oblężonego miasta, po tym jak świat dowiedział się o zbrodniach popełnionych przez rosyjskich żołnierzy w Buczy, Moskwa poleciła zniszczenie dowodów zbrodni popełnionych przez rosyjską armię w Mariupolu.

"Należy zamknąć oczy"

Adam Borowski przyznał, że ostatnie obrazy z Ukrainy "są naprawdę apokaliptyczne". - Tylko że te obrazy już były. Wystawa z Czeczenii była w Parlamencie Europejskim zdjęta po dwóch godzinach, ponieważ obrazy były zbyt drastyczne. Nie chcę umniejszać ofiar ukraińskich, ponieważ to są ofiary na tym samym poziomie, natomiast w Czeczenii rozrywano ciała - mówił publicysta. 

- To wszystko już było, tylko naród czeczeński był malutki. Uznano, że można zdemokratyzować Rosję, poza tym interesy były ważne i stwierdzono, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie, i mamy skutek taki, że obserwujemy powtórkę tego samego, tylko że na narodzie ukraińskim - ocenił gość PR24.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Różnice między Stalinem i Putinem

Zdaniem Huberta Biskupskiego "polityka, którą prowadzi Rosja wobec Ukrainy, nieco przypomina politykę Stalina u schyłku lat 30.". - Z jednej strony dokonujemy okrutnych zbrodni na masową skalę, z drugiej się ich wypieramy. Przy czym różnica między Stalinem a Putinem polega między innymi na tym, że Stalin nigdy nie negował istnienia narodu ukraińskiego - zwrócił uwagę. 

- Putin nie uważa Ukraińców za oddzielny naród, uważa ich za część wielkiej i wyimaginowanej Rosji. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy Władimir Putin się wycofa, sam tego nie zrobi. Działania natury dyplomatycznej podejmowane przez świat zachodni w postaci sankcji są niezwykle dotkliwe, ale one nie zadziałają z dnia na dzień - zaznaczył zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu". 

Posłuchaj
31:17 borowski i biskupski.mp3 Adam Borowski oraz Hubert Biskupski o wojnie na Ukrainie ("Debata dnia") 

Według wstępnych szacunków w Mariupolu zginęło ponad 5 tys. osób. W ocenie burmistrza, biorąc pod uwagę wielkość miasta, dokonane dotychczas przez Rosjan zniszczenia, czas trwania blokady i intensywność walk, ofiar może być nawet kilkadziesiąt tysięcy.

***

Audycja: Debata dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski 

Goście: Hubert Biskupski ("Super Express") oraz Adam Borowski (publicysta)

Data emisji: 7.04.2022

Godzina: 18:06

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem