more_horiz

Jędrzej Lipski: Zjednoczona Prawica pokazuje, że można wznieść się ponad podziały i wypracować konsensus

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 19:17
- Czwartkowe wypowiedzi w Sejmie Zbigniewa Ziobro, Mateusza Morawieckiego oraz ogólne stanowisko Zjednoczonej Prawicy pokazują, że można wypracować konsensus i wznieść się ponad podziały po to, aby wynegocjować ze strony UE sprawy finansowe dla Polski - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni"). Gościem audycji był także Jerzy Mosoń (fundacja Fibre).
Jędrzej Lipski: Zjednoczona Prawica pokazuje, że można wznieść się ponad podziały i wypracować konsensus
Jędrzej Lipski: Zjednoczona Prawica pokazuje, że można wznieść się ponad podziały i wypracować konsensusFoto: Twitter/KancelariaSejmu

W czwartek w Sejmie odbyło się głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Za przyjęciem dokumentu głosowało 224 posłów, przeciwko 231. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka stosunkiem głosów 16:14 zarekomendowała odrzucenie wniosku.

Publicysta Jerzy Mosoń skomentował na antenie Polskiego Radia 24, że "działania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro sprawiły, że Polska nie ma tyle funduszy europejskich, ile powinna mieć". - Teraz wszyscy bardzo liczmy na to, że środki z Krajowego Planu Odbudowy zostają odblokowane. Jednak pamiętajmy, że reforma wymiaru sprawiedliwości nie przebiegła tak, jak większość Polaków by sobie tego życzyła - ocenił.

Jego zdaniem "nic pozytywnego z tego nie wyszło, a nadzieje były ogromne". - Nie da się przeprowadzić reformy, która dotyczy bardzo wpływowych środowisk bez udziału tych środowisk - podkreślił.

Wniosek o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobro

Z kolei publicysta Jędrzej Lipski ocenił, że czwartkowe wypowiedzi w Sejmie Zbigniewa Ziobro i premiera Mateusza Morawieckiego oraz ogólne stanowisko Zjednoczonej Prawicy pokazują, że "można wypracować konsensus i pokazać otwartą drogę dialogu".

- Przeczytałem sobie ten wniosek o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobro i uważam, że ten dokument jest nie dość, że kuriozalny, to jeszcze schizofreniczny. Ja bym sobie nigdy w życiu nie pozwolił na stawianie zarzutów proputinowskiej postawy ministrowi sprawiedliwości. To musiał wymyślić jakiś chory umysł - powiedział.

Jego zdaniem dokument był "szopką polityczną opozycji, która chciała w dalszym ciągu mieszać w politycznym kotle i dzielić oraz skakać do oczu". - Niestety opozycji to się nie udało. Natomiast wyraźnie zostało zaznaczone to, że można wznieść się ponad podziały w Zjednoczonej Prawicy po to, aby wynegocjować ze strony Unii Europejskiej sprawy finansowe dla Polski - wskazał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
48:53 PR24_mp3 2022_05_27-18-06-02.mp3 Jędrzej Lipski: Zjednoczona Prawica pokazuje, że można wznieść się ponad podziały i wypracować konsensus ("Debata dnia"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

***

Audycja: Debata dnia

Prowadząca: Joanna Miziołek

Goście: Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni"); Jerzy Mosoń (fundacja Fibre)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina: 18:06

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem