more_horiz

"Zachowują się tak, jakby ktoś z Rosji na nich wpływał". Maciej Naskręt o polityce Francji i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 19:07
- Kraje takie jak Francja zachowują się tak, jakby miały przystawiony pistolet do głowy i ktoś z Rosji na nich wpływał. Obawiam się, że konflikt na Ukrainie nie wygaśnie w tej chwili - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Naskręt, publicysta.
Pokój na prawach Putina to jest dalszy ciąg wojny - ocenił Maciej Naskręt.
Pokój na prawach Putina to jest dalszy ciąg wojny - ocenił Maciej Naskręt.Foto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

W poniedziałek dziennik "La Stampa" podał, że w czwartek premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron będą w Kijowie. Jak przekazała gazeta, ich rozmowy z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim mają być skoncentrowane na kwestii "otwarcia" wobec kandydatury tego kraju do UE.

Polityka wobec Rosji

Jerzy Jachowicz powiedział, że rozmowy mogą dotyczyć innych kwestii niż tylko członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. - Moim zdaniem bardzo realne jest to, że przywódcy będą nakłaniali Wołodymyra Zełenskiego do zawarcia pokoju na warunkach Władimira Putina i tym samym do pójścia na ustępstwa - ocenił.

- Zdaniem analityków byłoby to szkodliwe zwłaszcza dla Polski, która jest najbliżej tego zagrożenia. To rzecz oczywista, że gdyby doszło do pokoju na warunkach Putina to dałoby to asumpt do przygotowywania dalszej inwazji, gdzie poza krajami bałtyckim, zagrożona byłaby także Polska - ocenił publicysta.

Maciej Naskręt podkreślił, że jakiekolwiek ustępstwa wobec Rosji będą skutkowały wojnami w przyszłości. - Pokój na prawach Putina to jest dalszy ciąg wojny. Za kilka lat będziemy się zastawiać dokąd Rosja zamierza znowu sięgnąć - powiedział.

- Kraje takie jak Francja zachowują się tak jakby miały przystawiony pistolet do głowy i ktoś z Rosji na nich wpływał. Obawiam się, że konflikt na Ukrainie nie wygaśnie w tej chwili. Miejmy nadzieję, że Scholz i Macron zaproponują Ukrainie szybsze wejście Ukrainy do UE niż 10 lat - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
42:02 PR24_mp3 2022_06_15-18-05-39.mp3 Maciej Naskręt i Jerzy Jachowicz m.in. o polityce w Europie wobec Rosji (Debata dnia)

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Goście: Jerzy Jachowicz, Maciej Naskręt (publicyści)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 18.05

dz

Zobacz także

Zobacz także