more_horiz

"Nastąpiło de facto odwrócenie ról". Publicysta o rozpoczęciu kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 19:19
- Zazwyczaj to Platforma Obywatelska była reaktywna i wchodziła w polemikę z tezami proponowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość, w miniony weekend nastąpiło de facto odwrócenie ról. Emocje są olbrzymie po obu stronach i to już jest pełna kampania wyborcza - powiedział w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski z Super Expressu. Gościem "Debaty dnia" była również Anna Sarzyńska z Telewizji Polskiej. 
Jarosław Kaczyński i Donald Tusk
Jarosław Kaczyński i Donald TuskFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis/Grand Warszawski

2 lipca w Radomiu były premier Donald Tusk uczestniczył w "Konwencji Przyszłości" Platformy Obywatelskiej. W trakcie przemówienia przekonywał, że prezes PiS jest "przedstawicielem władzy, który szydzi, upokarza, gardzi ludźmi, w tym często dziećmi, potrzebującymi szczególnej czułości".

Tymczasem w tym samym dniu Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, kontynuował objazd nowych 94 okręgów partyjnych. Spotkał się z mieszkańcami Białegostoku, gdzie nawiązał do odbywającej się "Konwencji Przyszłości" PO i zaznaczył, że na zjeździe Platformy "nie było ani słowa o przyszłości". 

Ruszyła polityczna walka

Zdaniem Anny Sarzyńskiej "ewidentnie polityczna walka została rozpoczęta, a kto ją wygra, okaże się dopiero przy urnie wyborczej". - Natomiast rzeczywiście obserwując przebieg minionego weekendu, można było odnieść wrażenie, że mamy już do czynienia z kampanią wyborczą, która lada moment ma się zakończyć - zwróciła uwagę. 

- A jednak kalendarz wyborczy mówi nam o co najmniej roku jeszcze takiego względnego spokoju, więc coś na pewno w tej polityce w tym momencie się dzieje i jest otwarta mobilizacja. Widać, że liderzy ruszają do walki o wyborców - podkreśliła publicystka TVP. 

Kto narzucił swoją narrację?

Z kolei w opinii Huberta Biskupskiego "warto się skupić na tym, kto narzucił swoją narrację, a także o kim było najgłośniej przez sobotę i niedzielę". - Tak naprawdę nie chodzi o ofertę programową, ona jest dla wyborców drugorzędna, trzeciorzędna albo i pięciorzędna, w polityce najważniejsze są emocje i to one decydują w większości o tym, na kogo wyborcy głosują - ocenił. 

- Biorąc pod uwagę to, kto powodował akcję, a kto był reaktywny, to ten weekend zdecydowanie należał do Platformy Obywatelskiej. Partii udało się bardzo szybko narzucić swoją narrację i musiał na nią odpowiadać i odpowiadał błyskawicznie Jarosław Kaczyński oraz Mateusz Morawiecki - zaznaczył gość Polskiego Radia 24. 

Podsumowanie rządów ZP

Rzecznik PiS Radosław Fogiel mówił, że podczas spotkań z mieszkańcami poszczególnych regionów Polski Jarosław Kaczyński dokonuje swego rodzaju podsumowania rządów Zjednoczonej Prawicy. W jego ocenie ten bilans jest korzystny dla PiS.

Radosław Fogiel stwierdził, że każdy kto bez emocji spojrzy na to co dzieje się dziś w Polsce i wysłucha tego co mówi Jarosław Kaczyński dojdzie do wniosku, że nawet jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie jest formacją idealną, to obecny rząd jest najlepszym rządem na trudne czasy.

Posłuchaj
49:27 debaaata.mp3 Anna Sarzyńska i Hubert Biskupski o konwencjach PiS i PO ("Debata dnia"/ PR24) 

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Hubert Biskupski (Super Express) oraz Anna Sarzyńska (TVP)

Data emisji: 4.07.2022

Godzina: 18.06

nt

Zobacz także

Zobacz także