Raport KE ws. praworządności. Cywiński: nie pozwólmy sobie na meblowanie naszego domu
- Raport Komisji Europejskiej ws. praworządności jest szokujący w swojej wymowie, ale należy podejść do niego ze spokojem i robić swoje. Nie pozwólmy sobie na meblowanie naszego domu - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gościem audycji był także Jarosław Popek (Radio Gdańsk).
2022-07-13, 20:37
Komisja Europejska po raz trzeci opublikowała swoją ocenę praworządności w krajach unijnych. Po raz pierwszy dokument ten zawiera także zalecenia dla państw członkowskich. W rozdziale poświęconym Polsce KE m.in. wyraziła "poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa" i przypomniała, że polski Trybunał Konstytucyjny "wydał kolejne orzeczenia bezpośrednio kwestionujące prymat prawa unijnego, przepisy traktatów UE i europejskiej konwencji praw człowieka".
Jak ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Cywiński ("Sieci"), "unijni urzędnicy podążają niezłomnie w kierunku stworzenia Socjalistycznych Republik Europejskich". - Oczywiście nadrzędną rolą urzędników byłoby być ponad głowami prezydentów i premierów, a to jest już ewidentne wtrącanie się w traktatowo gwarantowane kompetencje krajów członkowskich. Na dodatek instytucje urzędnicze są oparte na fałszu i obłudzie oraz na sympatiach i antypatiach politycznych, do czego prowadzą próby ubezwłasnowolnienia członków Wspólnoty - powiedział.
Wskazał, że jego zdaniem "może dojść do naprawdę poważnego konfliktu w łonie Unii Europejskiej, który będzie miał nieprzewidywalne skutki". - Czarno to widzę - podkreślił gość audycji. Dodał także, że "raport KE jest szokujący w swojej wymowie, ale należy podejść do niego ze spokojem i robić swoje". - Nie pozwólmy sobie na meblowanie naszego domu - podkreślił.
Raport KE ws. praworządności
Z kolei Jarosław Popek (Radio Gdańsk) skomentował, że w raporcie Komisji Europejskiej "nie można się z niczym zgodzić, ponieważ jest on absolutnie kuriozalny".
REKLAMA
- Po pierwsze, nie ma żadnych ataków na dziennikarzy w Polsce. Po drugie, to, co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy w tym raporcie wygląda tak, jakby nie było wojny na Ukrainie. Z kolei jeśli chodzi o pomoc dla Ukraińców, to nie ma na świecie drugiego takiego kraju, który pomaga uchodźcom tak, jak Polska - to jest rzecz absolutnie niesamowita. Natomiast rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego to jest jedno z największych kuriozów, jakie ostatnio wyczytałem - wymienił.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Debata Dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Goście: Jarosław Popek (Radio Gdańsk), Piotr Cywiński ("Sieci")
Data emisji: 13.07.2022 r.
Godzina: 18:06
REKLAMA
ng
REKLAMA