Ukraiński prąd w polskich gniazdkach. Publicyści komentują uzgodnienia władz

Polska będzie kupować prąd z ukraińskiej elektrowni Chmielnicki. To efekt porozumienia zawartego między premierem Mateuszem Morawieckim  a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jednocześnie władze Komisji Europejskiej zaproponowały, by wprowadzić mechanizm obowiązkowych oszczędności energii w godzinach szczytu. Wyzwania energetyczne stojące przed Polską i UE komentowali w Polskim Radiu 24 publicyści: Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Piotr Kusznieruk z Trybuna.info.

2022-09-09, 19:28

Ukraiński prąd w polskich gniazdkach. Publicyści komentują uzgodnienia władz
Goście Polskiego Radia 24 byli zgodni, że polsko-ukraińska umowa energetyczna jest korzystna dla obu stron. Foto: yerv/ Shutterstock

Piotr Kusznieruk ocenił, że połączenie systemów energetycznych Polski i Ukrainy, w tym również ukraińskie elektrownie atomowe, dają Polsce dodatkowe bezpieczeństwo energetyczne, bo "dają dodatkowy suport, z którego moglibyśmy korzystać". Wskazał też także dla systemu ukraińskiego takie połączenie będzie korzystne, bo "czym systemy energetyczne państw są większe, tym trudniej je nadwyrężyć przeciążeniami". - Liczmy na to, że Ukraina zwycięży i kilka elektrowni atomowych, w tym elektrownia w Zaporożu, podłączona przez bypass do systemu energetycznego Polski, poprawi nasze bezpieczeństwo energetyczne - wskazał Piotr Kusznieruk.

Jak lokować oszczędności?

Zdaniem Tomasza Truskawy z kolei, "najbliższa zima jest na tyle newralgiczna, że wszelkie wzmocnienie bezpieczeńśtwa energetycznego Polski i Europy jest nie bez znaczenia". Gość "Debaty dnia" zwrócił uwagę, że włączenie Ukrainy w europejski system energetyczny nie tylko zabezpiecza Ukrainę, ale także wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Europy". - Poza tym, jest to kolejny dowód na to, że Ukraina może funkcjonować poza systemem rosyjskim - mówił.

Gość "Debaty dnia" stwierdził też, że pomysł szefowej KE Ursuli von der Leyen, by wprowadzić mechanizm przymusowych oszczędności energii w godzinach szczytu, "nie ma szans na realizację". Jego zdaniem, nie wiadomo, co miałoby się dziać z tymi oszczędnościami energetycznymi. - Pytanie, komu będą one przekazywane i czy będą przekazywane. To jest clou tego pomysłu, a na razie słyszeliśmy, że najbardziej poszkodowani są Niemcy i te oszczęgności miałyby dostać się Niemcom, a na to nie będzie zgody państw europejskich - podkreślił Tomasz Truskawa.

Obway o konkurencyjność

W kontekście pomysłu szefowej KE, Piotr Kusznieruk podniósł sprawę konkurencyjności gospodarek. Zwrócił uwagę, że Niemcy "znajdują się najgorszej sytuacji", a pomysł na lokowanie oszczędności jest "niejasny". - Podejrzewam, że z wyliczeń któregoś państwa - na razie nie wiemy, którego, ale się domyślamy - wynika, że w okresie szczytowego obciążenia energetycznego w ich systemie gosp. będzie brakowało energii i w związku z tym różnymi rozwiązaniami próbują wprowadzić przymusowe mechanizmy oszczędzania - mówił Piotr Kusznieruk.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Kusznieruk i Tomasz Truskawa o moście energetycznym między Polską a Ukrainą ("Debata dnia"/ Pr24) 46:29
+
Dodaj do playlisty

W "Debacie dnia" także m.in. o znaczeniu brytyjskiej monarchii po śmierci Elżbiety II, a także o powołanej w piątek Radzie Odbudowy Pałacu Saskiego. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także:

***

Audycja: "Debata dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Goście: Piotr Kusznieruk (Trybuna.info), Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)

REKLAMA

Data emisji: 9.09.2022

Godzina emisji: 18.06


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej