more_horiz

Adam Borowski o możliwości powrotu do stanu sprzed 24 lutego: Ukraińcy się na to nie zgodzą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 19:07
- Ofiary zbrodni były tak wielkie, że oni nie chcą słyszeć o tym, żeby oddać metr ukraińskiej ziemi. Społeczność międzynarodowa nie może dopuścić do tego, żeby powrócić do tamtej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Borowski z Gazety Polskiej. Gościem "Debaty dnia" był także Piotr Kusznieruk z trybuna.info.
Adam Borowski
Adam BorowskiFoto: PR24/AK

- W Uzbekistanie spotkałem się z prezydentem Władimirem Putinem i przeprowadziliśmy bardzo obszerne dyskusje. I on pokazuje mi, że chce tę wojnę zakończyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Takie było moje wrażenie, ponieważ to, jak obecnie wyglądają sprawy, jest dość problematyczne - poinformował Erdogan w wyemitowanym w poniedziałek programie.

Porozumienie Rosji z Ukrainą

Piotr Kusznieruk zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24, że turecki prezydent ma niełatwą pozycję przy okazji wojny na Ukrainie. - Sytuacja prezydenta Erdogana jest w tym całym konflikcie znacznie trudniejsza, niż sądzimy. Pamiętajmy, że na terenie Krymu mieszka spora grupa mniejszości tatarskiej, która przywiązuje się do Turcji. Erdogan w tych sprawach musi postępować ostrożnie - ocenił.

- W regionie Morza Czarnego Turcja realizuje swoją własną politykę i podejmują własne i autonomiczne decyzje, ale muszą zwracać uwagę na to, że są przy granicy bardzo dużego mocarstwa - dodał.

Adam Borowski uważa, że nie ma możliwości do powrotu do stanu sprzed tegorocznej agresji Rosji na Ukrainę. - Kłopot jest w tym, że ani Rosja nie wysyła komunikatów, że chciałaby powrócić do sytuacji sprzed 24 lutego, bo do tej sytuacji nie da się powrócić. Żaden przywódca ukraiński się na to nie zgodzi, bo nie zgodzi się na to ani wojsko ani społeczeństwo - zaznaczył.

- Ofiary zbrodni były tak wielkie, że oni nie chcą słyszeć o tym, żeby oddać metr ukraińskiej ziemi. Społeczność międzynarodowa nie może dopuścić do tego, żeby powrócić do tamtej sytuacji. Tam był zamrożony konflikt. To się musi skończyć kapitulacją Rosji - podkreślił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
29:56 PR24_mp3 2022_09_20-18-22-43.mp3 Adam Borowski i Piotr Kusznieruk m.in. o sytuacji na Ukrainie (Debata dnia)

***

Audycja: "Debata dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Goście: Adam Borowski ("Gazeta Polska"), Piotr Kusznieruk (trybuna.info)

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 18.22

dz

Zobacz także

Zobacz także