Debata Dnia: Będzie śledztwo ws. umów na użytkowanie autostrady A2

2018-02-13, 18:00

Debata Dnia: Będzie śledztwo ws. umów na użytkowanie autostrady A2
W ocenie GDDiKA, zmiana stawki opłat może prowadzić do przeniesienia się części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A2, co stoi w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym. . Foto: Wikimedia Commons, pl:user:Jamal 2

– Nie mieliśmy doświadczenia, a bardzo potrzebowaliśmy autostrad – mówił w Debacie Dnia Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. Prokuratura Krajowa potwierdziła, że będzie prowadzone śledztwo w sprawie umów koncesyjnych podpisanych na budowę autostrady A2 między Koninem a Świeckiem. Gościem Polskiego Radia 24 był również Bartłomiej Radziejewski z „Nowej Konfederacji”.

Posłuchaj

12.02.18 Debata Dnia: Będzie śledztwo ws. umów na użytkowanie autostrady A2
+
Dodaj do playlisty

Wszczęcie postępowania ws. umów dot. budowy i użytkowania autostrady A2 zlecił Prokurator Generalny, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zdaniem ministra, warunki umowy podpisanej w 1997 roku są dla Skarbu Państwa niekorzystne, a opłaty na tej trasie zbyt wysokie.

Chodzi o koncesję przyznaną spółce Autostrada Wielkopolska. W myśl podpisanego porozumienia, spółka przez 40 lat może ustalać wysokość opłat za korzystanie z drogi. Obecnie opłata za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady między Koninem a Nowym Tomyślem wynosi 60 złotych.

Jak wskazywał na naszej antenie Tomasz Wróblewski, wątpliwości, co do autostrady A2, można już szukać na etapie jej budowy. – (…) najbardziej skomplikowane odcinki, rozjazdy czy mosty, zostały przypisane stronie państwa, a najprostsze były po stronie firmy Jana Kulczyka. Od samego początku to było przygotowane, ustawione – mówił komentator. – Pytanie, czy ludzie byli naiwni, czy może zainteresowani, by ta umowa tak wyglądała. Tego nie wiem – dodawał.

– Jestem ciekawy, czy to śledztwo zdąży się zakończyć. Czy nie będzie tak, że wielkie imperium Kulczyków zrozumie, że ma słaby okres - jest sprawa Ciechu i A2 - wykorzysta swoje kontakty i będzie gotowe się dogadać, pójść na jakiś kompromis (…). Miejmy tylko nadzieję, że z państwem, a nie urzędnikiem – powiedział Tomasz Wróblewski.

Gościem Polskiego Radia 24 był również Bartłomiej Radziejewski z „Nowej Konfederacji”, a komentatorzy odnieśli się także m.in. do kwestii kontrowersji wokół prywatyzacji Ciechu.

W sprawie nieprawidłowości wokół prywatyzacji Ciechu zatrzymano sześć osób. Wśród nich są były wiceminister skarbu Paweł T., radca ministra, Michał M. oraz dyrektor i specjalista Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Tomasz Z. i Jakub W. Zatrzymano również dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities, którzy brali udział w prywatyzacji spółki Ciech.

– Wątpliwości wokół prywatyzacji Ciechu są od lat. Jeśli prokuratura działa zgodnie z regułami sztuki, należy się cieszyć, że coś się ruszyło – oceniał Bartłomiej Radziejewski.

Goście Debaty w studiu PR24 Goście Debaty w studiu PR24

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.      

Polskie Radio 24/IAR/zz

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.02.18

Godzina emisji: 17.10


Polecane

Wróć do strony głównej