more_horiz

Spotkanie szefa NATO z Andrzejem Dudą. "Atmosfera podwyższonej temperatury"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 19:35
- To dobra informacja, że szef NATO spotyka się z prezydentem Andrzejem Dudą - powiedziała w "Debacie dnia" na antenie Polskiego Radia 24 Edyta Hołdyńska z "Sieci". Tomasz Truskawa ze "Stowarzyszenia Wolnego Słowa" stwierdził zaś, że to spotkanie jest ważne. - Odbywa się ono w atmosferze podwyższonej temperatury w stosunkach międzynarodowych - dodał.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Polski Andrzej Duda
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Polski Andrzej DudaFoto: Andrzej Hulimka/FORUM

Na czwartek zaplanowane jest spotkanie na najwyższym szczeblu. W Brukseli spotkają się szef NATO Jens Stoltenberg i prezydent Andrzej Duda, który jest także polskim zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. 

- To dobra informacja, że szef NATO spotyka się z prezydentem Andrzejem Dudą, choć nie jest teraz planowane wdrożenie art. 4. NATO - uznała Edyta Hołdyńska z "Sieci".

Artykuł 4. Paktu Północnoatlantyckiego

Przypomnijmy, że wcześniej prezydent w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl mówił o tym, że kraje Bałtyckie i Polska są umówione na ewentualność użycia artykuł 4. Paktu Północnoatlantyckiego, który mówi o zagrożeniu terytorialności krajów członkowskich.

- Jeżeli spojrzeć na to, co też obejmuje artykuł 4., czyli konsultacje państw sojuszniczych, to już się dzieje - powiedziała Edyta Hołdyńska.

Ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl powiedział, że przekazuje informacje na bieżąco dotyczące tego, co się dzieje przy naszej wschodniej granicy z Białorusią.

- De facto wymiana informacji jest - podsumowała publicystka.

Dziennikarka przypomniała, że wojska Wielkiej Brytanii stacjonują w Polsce. Jak przekazała autorka wywiadu z ambasadorem RP przy NATO dla telewizji wPolsce.pl "to było wyłącznie z inicjatywy brytyjskiej, dlatego tym bardziej ten gest należy docenić. Polska tego nie oczekiwała".

Ważne spotkanie w Brukseli

Tomasz Truskawa ze "Stowarzyszenia Wolnego Słowa" stwierdził, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem NATO jest ważne.

Odbywa się ono w atmosferze podwyższonej temperatury w stosunkach międzynarodowych - stwierdził.

Gość Krzysztofa Świątka odniósł się w audycji też do możliwości ataku sił rosyjskich na Ukrainę

- Byłbym bardzo sceptyczny - powiedział. - Gdyby ktoś mnie zapytał o możliwość ataku na Donbas i sąsiadujące z nim tereny bowiem różnych powodów, chociażby możliwości użycia wojsk powietrznodesantowych okres zimowy nie jest najlepszy ze względu na możliwości dokonywania desantów zarówno powietrznych, jak i morskich - uzasadnił.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
48:00 PR24_mp3 2021_11_24-18-08-50.mp3 Edyta Hołdyńska i Tomasz Truskawa o spotkaniu szefa NATO z prezydentem Andrzejem Dudą ("Debata dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Edyta Hołdyńska (Sieci), Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina: 18:06

bf

Zobacz także

Zobacz także