more_horiz

Nowelizacja ustawy medialnej. Maciejewski: media są głównym elementem wojny hybrydowej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 20:29
- Niechęć do TVN-u nie anuluje argumentów przeciwko temu, żeby jakiekolwiek państwo spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego miało więcej niż 50 proc. udziałów w mediach. Zwłaszcza że dzisiaj, w oficjalnych doktrynach militarnych, media są bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem wojny hybrydowej - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci". Gościem audycji był także Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".
Protest przeciwko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zorganizowany w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim
Protest przeciwko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zorganizowany w niedzielę przed Pałacem PrezydenckimFoto: PAP/Radek Pietruszka

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. Teraz posłowie odrzucili decyzję senatorów, w związku z czym ustawa trafiła do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Uchwalenie ustawy wywołało protesty z udziałem polityków opozycji. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali Michał Płociński i Jakub Maciejewski.

Michał Płociński z "Rzeczpospolitej" stwierdził, że protesty mają charakter mobilizacyjny zarówno dla opozycji, jak i dla partii rządzącej. Z jednej strony - mówił - opozycja "pokazuje siłę i że warto wyjść na ulicę", a z drugiej strony PiS potrafi "takimi protestami grać" obśmiewając je i pokazując zagrożenie ze strony opozycji.

- Jak ktoś wczoraj uważnie przeglądał media społecznościowe, to widział bardzo duże wzmożenie po obu stronach. Im większe protesty, tym większa mobilizacja. I mam wrażenie, że politykom chodzi wyłącznie o to, że nawet dla opozycji - paradoksalnie - byłoby to dobre, gdyby taka ustawa, no dosyć zamordystyczna, weszła w życie i gdyby TVN miał problemy, bo wtedy by wreszcie opozycja udowodniła, że w Polsce jest dyktatura - mówił Michał Płociński.

Jakub Maciejewski z "Sieci" mówił z kolei, że w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji należy rozgraniczyć dwie rzeczy: interesy polityczne z jednej strony i kondycję państwa z drugiej strony. Jak wyjaśnił polityczna niechęć do stacji TVN ze strony konserwatywnych publicystów czy prawicowych polityków nie obniża wartości argumentów natury merytorycznej.

Argumentów przeciwko temu, żeby jakiekolwiek państwo spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego miało więcej niż 50 proc. udziałów w mediach. Zwłaszcza że dzisiaj, w oficjalnych doktrynach militarnych, media są bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem wojny hybrydowej. Więc to jest całkiem naturalne zjawisko - mówił Jakub Maciejewski.

shutterstock_telewizor 1200.jpg
Nowelizacja ustawy medialnej. Sprawdź, czego dotyczą przyjęte przepisy

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
47:02 PR24_mp3 2021_12_20-18-06-30_Debata.mp3 Publicyści o nowelizacji ustawy medialnej ("Debata dnia" / PR24)

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Joanna Miziołek
Goście: Michał Płociński ("Rzeczpospolita"), Jakub Maciejewski ("Sieci)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 18.06

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także