more_horiz

Von der Leyen ma zastrzeżenia do noweli ustawy o SN. Knap: trzeba podjąć wszelkie możliwe działania prawne przeciwko KE

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 19:43
- Domaganie się tego, by sędziowie w Polsce mogli kwestionować status innych sędziów to kuriozum prawne, z którym jeszcze się w życiu nie spotkałem - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Knap (portal tvp.info). Gościem "Debaty dnia" był także Piotr Kusznieruk ("Trybuna"). 
Knap o wypowiedzi szefowej KE: mamy do czynienia z pewnym szantażem politycznym
Knap o wypowiedzi szefowej KE: mamy do czynienia z pewnym szantażem politycznymFoto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

We wtorek szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała "DGP", że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak "nowa ustawa (nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym) nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej".

Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło. 

Do tematu odniósł się Robert Knap. - W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z pewnym szantażem politycznym, bo inaczej nie potrafię tego odczytać, wymaga się od Polski realizacji pewnych rzeczy, które absolutnie nie są wpisane w traktaty, które ratyfikowaliśmy, jeszcze dodatkowo nakłada się na nas kary i blokuje środki, które wynegocjowaliśmy i które żyrujemy, moim zdaniem wszelkie działania prawne przeciwko Komisji Europejskiej powinny zostać podjęte - stwierdził. 

Jak przypomniał redaktor portalu tvp.info, na razie nie ma żadnej pisemnej decyzji co do realizacji kamieni milowych, - Tak naprawdę te wypowiedzi są jedynie wypowiedziami publicystycznymi ze strony szefowej KE - dodał.          

- Myślę, że przewodnicząca KE powinna się opierać jednak na dokumentach, które są oficjalne, a skoro takich nie ma, to trudno uznać jej stwierdzenia za jakieś wiążące - ocenił Piotr Kusznieruk.     

Publicysta "Trybuny" przyznał, że Ursula von der Leyen "nie powinna używać takich stwierdzeń, póki nie będzie oficjalnego stanowiska".   

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
47:20 PR24_mp3 2022_07_29-18-06-01 (1).mp3 Publicyści o sprawie polskiego KPO ("Debata dnia")

***

Audycja:  "Debata dnia"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Goście: Robert Knap (portal tvp.info), Piotr Kusznieruk ("Trybuna")

Data emisji: 29.07.2022

Godzina: 18.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także