more_horiz

COP27. Publicyści oceniają realne zagrożenia związane z klimatem i wojną na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 19:10
Gośćmi "Debaty Dnia" w PR24 byli: Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej Codziennie" oraz Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". Publicyści rozmawiali o polityce klimatycznej i wojnie na Ukrainie, a pretekstem do rozmowy jest szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie. 
COP27. Publicyści PR24 oceniają realne zagrożenia związane z klimatem i wojną na Ukrainie
COP27. Publicyści PR24 oceniają realne zagrożenia związane z klimatem i wojną na UkrainieFoto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Prezydent Andrzej Duda powiedział w egipskim Szarm el-Szejk, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest równie ważne, jak ochrona klimatu, a transformacja musi przebiegać w sposób racjonalny i sprawiedliwy. Podkreślił też, że agresja Rosji na Ukrainę uderza w politykę klimatyczną.

"Wojna to realne zagrożenie"

W opinii Igora Szczęsnowicza, jeśli chodzi o spotkania dotyczące klimatu, to te odbywają się cyklicznie i często. Jak dodał publicysta, nie ma dowodów na to, że grozi nam z tej strony zagłada. - Co innego z wojną, tutaj mamy do czynienia z realnym zagrożeniem dla życia, mienia i zdrowia ludzkiego, tym powinien zając się ONZ, ale wiadomo że Rosja ma prawo weta, bo jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa - mówił.

Tomasz Żółciak zauważył z kolei, że żyjemy w tak niepewnych czasach, że wszelkie ustalenie dotyczące np. zmian klimatycznych "bledną i uginają się pod ciężarem rzeczywistości". - Mało kto dziś pamięta o pakiecie Fit for 55, jesteśmy na autentycznym zakręcie klimatycznej historii, ambitne plany trzeba odwiesić na kołek. Nie wiemy w jaki sposób rozwinie się wojna i jak to będzie wpływać na dalsze decyzje - mówił.

Czytaj również:

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w 27. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP27). Podczas briefingu prasowego prezydent zwrócił uwagę, że szczyt odbywa się w sytuacji, kiedy państwa dokonujące transformacji energetycznej w kierunku energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zetknęły się z gwałtowną zmianą stosunków w aspekcie międzynarodowym i "gigantycznym" wzrostem kosztów energii.

Ocenił, że dziś najważniejszym problemem, obok celów ochrony klimatu, jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślił, że dotyczy to szczególnie krajów, w których jest okres zimowy i ludzie potrzebują ogrzać mieszkania.

Posłuchaj
50:27 PR24_mp3 2022_11_07-18-06-15.mp3 COP27. Publicyści PR24 oceniają realne zagrożenia związane z klimatem i wojną na Ukrainie ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Joanna Miziołek

Gość: Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie") oraz Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 07.11.2022

Godzina: 18:06 

Zobacz także

Zobacz także