more_horiz

"Przemówienie w Kongresie będzie presją na republikanów". Publicyści o wizycie Zełenskiego w USA

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 19:04
- W czasie całej kampanii wyborczej w USA była obawa, że Republikanie będą chcieli wycofać pomoc dla Ukrainy. Przemówienie w Kongresie będzie też formą presji na Republikanów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kolanko z Rzeczpospolitej. Gościem audycji był także dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Publicyści uważają, że Wołodymyr Zełenski zyska na wizycie w USA bardzo dużo
Publicyści uważają, że Wołodymyr Zełenski zyska na wizycie w USA bardzo dużoFoto: Shag 7799/ Shutterstock

Wizytę ukraińskiego prezydenta potwierdziły już zarówno władze USA, jak i on sam na Twitterze. Wieczorem polskiego czasu Wołodymyr Zełenski ma zostać przyjęty w Białym Domu przez Joe Bidena. Potem ma pojechać na Kapitol i wygłosić przemówienie do Kongresu. Oczekuje się, że w czasie wizyty polityka w Białym Domu prezydent USA Joe Biden ogłosi nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartą 2 miliardy dolarów.

Cele Wołodymyra Zełenskiego

Dr Andrzej Anusz powiedział w Polskim Radiu 24, że podróż do USA zadziała na korzyść prezydenta Ukrainy. - Ta wizyta ma charakter bezprecedensowy. Prezydent Zełenski wyjeżdża pierwszy raz od wybuchu pełnowymiarowej wojny, wyjeżdża nieprzypadkowo do USA. Moim zdaniem pokazuje to siłę Wołodymyra Zełenskiego i będzie to duże wzmocnienie wizerunkowe - ocenił.

- Wyjdzie ze stereotypu, że jest ciągle w oblężonej twierdzy, że przekaz medialny idzie z bunkra. Jest to także sygnał, że jest pewny swojego zaplecza politycznego i może być o wszystko spokojny - dodał.

Michał Kolanko widzi w tym także próbę wpłynięcia na polityków amerykańskich. - Ukraina pokazała przez ostatni czas, że jej politycy mają wyczucie i wpływ na globalną opinię publiczną. Taka wizyta jest na pewno próbą wywarcia na nią wpływu - powiedział.

- Obecnie Kongres USA jest w pełni pod kontrolą demokratów. Od stycznia część przejdzie już w ręce republikanów. W czasie całej kampanii wyborczej w USA była obawa, że republikanie będą chcieli wycofać pomoc dla Ukrainy. Przemówienie w Kongresie będzie też formą presji na republikanów - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
47:04 PR24 2022_12_21-18-06-08.mp3 Michał Kolanko i dr Andrzej Anusz m.in. o wizycie prezydenta Ukrainy w USA (Debata dnia)

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Goście: Michał Kolanko (Rzeczpospolita), dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)

Data emisji: 21.12.2022

Godzina emisji: 18.06

dz

Zobacz także

Zobacz także