more_horiz

"Silną stroną była rehabilitacja wobec historii". Semka o przemówieniu Bidena w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 20:07
- Po przemówieniu Joe Bidena, Polacy spodziewali się dwóch rzeczy: deklaracji obecności amerykańskich żołnierzy na stałe w naszym kraju oraz deklaracji, że w naszym rejonie będzie więcej broni nuklearnej - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka z "DoRzeczy". Gościem audycji był też publicysta Bronisław Wildstein. 
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden po zakończeniu przemówienia w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden po zakończeniu przemówienia w ogrodach Zamku Królewskiego w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Goście "Debaty dnia" komentowali wystąpienie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Arkadach Kubickiego w Warszawie. W opinii Piotra Semki, padła deklaracja "na trzech planach". Po pierwsze amerykański prezydent zapewnił, że "będziemy stać u boku Ukrainy i to nam się nie znudzi", a to w opinii publicysty odpowiedź na obawy, iż w Ameryce pojawi się tendencja "do jakiegoś pokoju".

"Nowa oś zła"

- Po drugie padła też taka deklaracja, że będziemy bronić wartości i demokracji, że będziemy o to walczyć bez względu na to jaki jest przeciwnik, to jak by nakreślił nową oś zła czyli Iran, Chiny czy Korea Północna, z tymi reżimami walczymy. Ameryka nie będzie się przyglądała spokojnie też temu, co dzieje się w Mołdawii, bo istniała tam groźba rosyjskiego puczu - powiedział Piotr Semka.

Bronisław Wildstein dodał, że takie przemówienia nigdy nie zawierają konkretów.  To raczej retoryka która wskazuje kierunki. Wyraźnie, jak przypomniał, Joe Biden dał do zrozumienia, że Ameryka nadal będzie stała na straży pokoju, wartości i demokracji, a NATO na straży bezpieczeństwa.

"Zaostrzenie tonu"

- Było zaostrzenie tonu, że Rosja zostanie ukarana, nie Putin ale Rosja.  - To by znaczyło, że to jest walka do końca. Rosja miałaby zapłacić cenę za zbrodnie wojenne, a to wiązałoby się ze ściganiem zbrodniarzy. To dobrze rokuje. Biden powiedział, że to co się dzieje teraz, rozstrzygać będzie światową architekturę na przyszłość - mówił publicysta.

Czytaj także:

Piotr Semka podkreślił też, że po przemówieniu Joe Bidena, Polacy spodziewali się dwóch rzeczy: deklaracji obecności amerykańskich żołnierzy na stałe w naszym kraju oraz deklaracji, że "w naszym rejonie" będzie więcej broni nuklearnej. - To nie padło, ale silną stronę przemówienia Joe Bidena była pewna rehabilitacja wobec historii, tej w której to my kiedyś zostaliśmy bez pomocy - mówił gość PR24.


Posłuchaj
54:18 PR24_mp3 2023_02_21-18-04-54.mp3 Bronisław Wildstein i Piotr Semka gośćmi Magdaleny Drohomireckiej (Debata dnia)

W środę, z udziałem prezydenta USA, odbędzie się w Warszawie szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podczas szczytu przywódcy będą rozmawiali o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie, a także o dalszym wsparciu Ukrainy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Magdalena Drohomirecka

Goście: Bronisław Wildstein, Piotr Semka

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 18.06

PR24/jp

Zobacz także

Zobacz także