Trudna praca kobiet w górnictwie
Film „Gruba” to dokument opowiadający o ciężkiej, fizycznej pracy kobiet, zatrudnionych w kopalni Rydułtowy. Widzowie zobaczą obraz m.in. w konkursie filmów polskich na tegorocznym międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Filmowym. O godności pracy mówiła w audycji Trendy Kultury reżyserka filmu, Maria Zmarz-Koczanowicz.
2017-05-04, 07:30
Posłuchaj
Jak wyjaśniała gość, Rydułtowy to miejscowość, gdzie większość ludzi jest zatrudniona w kopalni. Kobiety pracują tam przy płukaniu węgla. – Woda leje się z góry na węgiel, zalewa maszyny. One brodzą po kolana w wodzie, muszą ciągle sprzątać płuczkę, by nie odkładał się muł. To taka straszna praca – mówiła.
Zdaniem Marii Zmarz-Koczanowicz, w takiej branży jak górnictwo, widać wciąż brak równouprawnienia. – Jest rywalizacja kto silniejszy i kobiety są spychane. Mimo że sto razy lepiej się orientują, są bardziej zadaniowe – podkreśliła.
Gość wskazywała, że choć wiele kobiet chciałoby zmienić pracę, sytuacja na rynku wciąż jest nieprzyjazna dla ludzi żyjących w małych miejscowościach. – U nas ciągle ludzie są przywiązani do miejsca, tu nakłada się jeszcze pewna kultura. To Ślązacy, oni lubią być razem i trudno wyrwać się z tego – tłumaczyła.
Maria Zmarz-Koczanowicz zaznaczyła, że jej film pokazuje również złą sytuację polskiego górnictwa. Oceniła, że pracownicy czują się bezbronni i nie chroni ich nawet mechanizm związkowy. Gość dodała, że choć górnicy wiedzą, dlaczego kopalnie są nierentowne, „nikt nie pyta tych ludzi na dole, co należałoby wyeliminować”.
REKLAMA
W audycji o innych polskich filmach konkursowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego mówił jego dyrektor, Krzysztof Gierat.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
_____________________
Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 03.05.2017
Godzina emisji: 22:12
REKLAMA