Paweł Mucha: sędzia nie powinien angażować się w bieżącą politykę

Część części sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie skrytykowała w wydanej uchwale proces powoływania sędziów Sądu Najwyższego oraz stwierdziła, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa jest niekonstytucyjna. W Polskim Radiu 24 komentarz wiceszefa kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

2018-10-18, 08:55

Paweł Mucha: sędzia nie powinien angażować się w bieżącą politykę
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

18.10.18 Paweł Mucha: w Polsce nie ma rządów arystokracji sędziowskiej
+
Dodaj do playlisty

Uchwała została przyjęta na początku tygodnia. "Działanie Prezydenta RP, podejmowane wbrew Konstytucji RP, destabilizuje sytuację prawną i obniża zaufanie do sądów oraz wydawanych przez nie orzeczeń. Ponadto czyni realnym problem odpowiedzialności Prezydenta przed Trybunałem Stanu" - przekazał krakowski sąd.

Minister odniósł się do stanowiska sędziów. – Ta wypowiedź nie tylko jest niedopuszczalna, on jest skandaliczna, absurdalna i nieuprawniona. Świadczy o niezrozumieniu przez część środowiska sędziowskiego, że nie są nadzwyczajną kastą. To jest ciągle brak zgody na to, że Polacy rozstrzygnęli w określony sposób, że prezydent Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie, że Prawo i Sprawiedliwość pod hasłami reformy wymiaru sprawiedliwości wygrało wybory parlamentarne, której elementy wprowadzane są obecnie w życie. To, że sędziowie wypowiadają się na temat realizacji kompetencji przez organy władzy publicznej jest niedopuszczalne. Należy uznać taką wypowiedź za absolutnie dezawuującą tych sędziów, którzy ją podejmują, to znaczy, że nie znają polskiego prawa lub je ignorują. Jestem tą wypowiedzią zniesmaczony i zażenowany – komentował  gość Polskiego Radia 24.

Paweł Mucha podkreślał zasadę apolityczności, do której powinni stosować się sędziowie. - Część sędziów narusza zasadę niezawisłości sędziowskiej, która zawiera w sobie element nakazu apolityczności. Nie ma żadnej wątpliwości, że sędzia nie powinien angażować się w bieżącą politykę, nie powinien wypowiadać się na temat planów i działań partii politycznych, wpisywać się w kampanię samorządową. W konstytucji, w art. 178 jest sformułowany wprost zakaz działalności publicznej, który nie daje się pogodzić z zasadą niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Jeżeli ktoś decyduje się na aktywność polityczną to powinien zawiesić togę w szafie, wystartować wyborach i wtedy realizować się w pasjach politycznych – podkreślał minister.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

Rozmawiała Eliza Olczyk.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 18.10.2018

Godzina emisji: 07:38

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej