X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Małgorzata Kidawa-Błońska: ściganie się na ustawy nie pomoże rozwiązać problemu pedofilii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 08:44
- Ustawa dot. zmian w Kodeksie karnym, wprowadzona wbrew regulaminowi Sejmu, nie rozwiąże żadnego problemu związanego z pedofilą. Żeby tak się stało, powinna powstać wspólna komisja rządu z Episkopatem, z udziałem przedstawicieli Kościoła - powiedziała w audycji "24 pytania" Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej. 
Audio
  • 16.05.2019. "24 PYTANIA – rozmowa poranka". Gość: Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, (PO)

W środę wieczorem sejmowa komisja ustawodawcza przyjęła z poprawkami rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego i skierowała go do drugiego czytania. Odbędzie się ono w czwartek na sali plenarnej Sejmu. Projekt przewiduje zaostrzenie kar, w tym m.in. za przestępstwa związane z pedofilią.

Wśród zaproponowanych przez komisję poprawek znalazło się m.in. wydłużenie terminu przedawnienia karalności przestępstw seksualnych wobec dzieci. Zgodnie z tą zmianą w przypadku przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, popełnionych na szkodę małoletniego, albo gdy treści pornograficzne obejmują udział małoletniego, przedawnienie nie może nastąpić przed ukończeniem 40. roku życia osoby pokrzywdzonej (obecnie jest to 30. rok życia). 

Projekt noweli Kodeksu karnego został uchwalony na wtorkowym posiedzeniu rządu. Dokument trafił na posiedzenie Rady Ministrów krótko po publikacji filmu "Tylko nie mów nikomu" o przypadkach pedofilii wśród duchownych.

Według gościa PR24 projekt nowelizacji Kodeksu karnego, dot. zmian kodeksowych w wielu obszarach, "to poważna ustawa, a trafia do Sejmu natychmiast". - Nie wiem, po co była wczoraj w Sejmie wprowadzana na siłę duża ustawa. Poważne ustawy robimy w 24 godziny, wbrew regulaminowi Sejmu. Ustawy kodeksowe powinny być rozpatrywane po 14 dniach. Nie ma powodu, żeby robić to tak szybko - powiedział.

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że po zmianach w Kodeksie karnym "żaden pedofil od tego nie zostanie ukarany", a chodzi jedynie o sprawy wizerunkowe partii rządzącej. - PiS chciało pokazać, że jest surowe i silne - powiedziała. 

Wicemarszałek Sejmu przypomniała, że w ramach dyskusji, którą wywołał film braci Sekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu", Platforma Obywatelska także dostrzegła potrzebę zaostrzenia prawa. W efekcie PO przedstawiła w Sejmie propozycję zmian w prawie. Projekt zakłada m.in. brak przedawnienia przestępstw pedofilskich oraz bezwzględny zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych.

- Ściganie się na ustawy nie pomoże rozwiązać problemu pedofilii w Polsce - stwierdziła. Pytana, jaka droga może być skuteczna, przekonywała, że w Polsce obowiązuje już prawo, które pozwala skutecznie karać pedofilów. Według posłanki PO dużo zależy od skutecznej pracy prokuratorów. Zaapelowała o utworzenie specjalnej komisji do walki z pedofilią. - Powinna powstać wspólna komisja rządu z Episkopatem, z udziałem przedstawicieli Kościoła - powiedziała. 

Wicemarszałek Sejmu: wierzę, że Koalicja Europejska nie przegra wyborów do PE

Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła w PR24 także o oczekiwaniach, z jakimi do wyborów do PE idzie Koalicja Obywatelska.

- Wierzę, że Koalicja Europejska nie przegra wyborów do PE. Spodziewam się dobrego wyniku. Ważne, czyj elektorat, na ostatniej prostej, zdecyduje, że "nie jest mu wszystko jedno", i pójdzie zagłosować - tłumaczyła. Wyraziła pogląd, że wybory, które odbędą się 26 maja, "będą sprawdzianem, czy zdobędziemy zaufanie do siebie". 

- Mam nadzieję, że będziemy jako Koalicja Europejska wspólnie działać przy kolejnych wyborach, jesienią do Sejmu - powiedziała Małgorzata-Kidawa Błońska. - Koalicja Europejska jest trudna dla wszystkich ugrupowań, które ją tworzą. To nauka kompromisów. Jeżeli projekt się jednak powiedzie i zdobędziemy do siebie zaufanie, to z optymizmem patrzę w przyszłość - dodała. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Eliza Olczyk.

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 16.05.19

Godzina emisji: 7.36

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dawid Wildstein: krzywda dzieci jest wykorzystywana do walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 09:35
- Twórcy filmu "Tylko nie mów nikomu" próbują zrobić z obrazu policyjną pałkę. Można mówić o szantażu moralnym. Krzywda dzieci jest cynicznie wykorzystywana, również do politycznej walki - powiedział w Polskim Radiu 24 Dawid Wildstein (TVP). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Sławomir Jastrzębowski oraz Piotr Cywiński ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Teresa Gardocka: istotne jest, aby zachować spójność prawa karnego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 11:57
Do Sejmu trafił we wtorek przyjęty tego dnia przez rząd projekt ws. zaostrzenia kar za pedofilię. Obszerna nowelizacja Kodeksu karnego zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię do 30 lat. Sejm może się zająć projektem na środowym posiedzeniu. O proponowanych rozwiązaniach prawnych w Polskim Radiu 24 mówiła prof. Teresa Gardocka, dziekan wydziału prawa na Uniwersytecie SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: walczmy z pedofilią we wszystkich środowiskach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 18:48
 - Jeżeli niektóre środowiska skupiają się wyłącznie na ksieżąch pedofilach, to robią to wyłącznie z powodów ideologicznych. Z pedofilią trzeba walczyć we wszystkich śrowiskach  - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: będą kolejne wstrząsy ws. pedofilii w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 21:12
- Mamy tornado, burzę piaskową i trzęsienie ziemi. To jest dopiero początek, falami przyjdą kolejne wstrząsy. Tak było w każdym kraju, gdzie dramat pedofilii klerykalnej rozgrywa się na przestrzeni ostatnich 30 lat. W każdym kraju rozpoczynało się od filmów i publikacji - mówił w Polskim Radiu 24 etyk i filozof ksiądz prof. Andrzej Kobyliński (UKSW).
rozwiń zwiń