X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Katarzyna Lubnauer: Polska powinna postawić na odnawialne źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 09:17
- Powinniśmy postawić na odnawialne źródła energii. Przykładem fotowoltaika, która pozwala nie tylko na ekologiczne pozyskiwanie energii, ale może stanowić też dodatkowe źródło dochodu - powiedziała w Polskim Radiu 24 w audycji "Rozmowa Poranka" przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
Audio
  • Katarzyna Lubnauer o odnawialnych źródłach energii (PR24)

Polska w czwartek zablokowała wnioski unijnego szczytu, które mówiły o dojściu do neutralności klimatycznej do 2050 r. Stanowisko Polski poparły Czechy, Węgry, Estonia, krytykują je zaś organizacje ekologiczne. Politycy różnych opcji oceniają tę decyzję polskiego rządu odmiennie. Jedni jako priorytet wskazują jako zdrowie Polaków, drudzy twierdzą, że trzeba dbać o wydolność czy wręcz przetrwanie polskiej gospodarki opartej na węglu.

Zdaniem Katarzyny Lubnauer najpierw trzeba się zastanowić, kto z takiej decyzji może się cieszyć, a kto nie. - Na pewno to dobre rozwiązanie dla Rosji, bo stamtąd importujemy coraz więcej węgla. Jeżeli jednak porozmawiamy z rolnikami, którzy mogą częściej spotykać się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, czyli suszą lub powodziami, to zaczniemy mieć poczucie, że to, co się stało podczas szczytu UE, nie jest w ich interesie - podkreśliła Katarzyna Lubnauer.

Przypomniała także, że statystyki mówiące o tym, jak wiele dwutlenku węgla emitują unijne państwa, nie są do końca miarodajne. - Istnieje statystyka mówiąca, ile CO2 jest produkowane na 1 kWh. Niemcy produkują 2,2 proc. dwutlenku węgla, a Polska - 0,9 proc. Tyle tylko, że Niemcy są dwa razy większym narodem. Jako matematyk mogę więc powiedzieć, że porównywanie narodu ponad 80-milionowego z 38-milionowym i tych dwóch liczb w sposób bezwzględny nie ma bez sensu. Zresztą i tak dużo więcej CO2 produkują Chiny i Stany Zjednoczone - powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej.

Jej zdaniem Polska powinna mocniej skierować się w stronę energii pozyskiwanej ekologicznie. - Powinniśmy postawić na odnawialne źródła energii. Przykładem fotowoltaika, która pozwala nie tylko na ekologiczne pozyskiwanie energii, ale może stanowić też dodatkowe źródło dochodu, zwłaszcza na terenach wiejskich. Poza tym odnawialne źródła energii są coraz tańsze - dodała Katarzyna Lubnauer.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy w programie "24 pytania". 

ZOBACZ INNE WYDANIA "24 PYTAŃ"

***

Rozmowę prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Katarzyna Lubnauer (przewodnicząca Nowoczesnej)

Data emisji: 24.06.19

Godzina emisji: 7.36

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kłopoty Polski z realizacją celów OZE

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 12:57
Polska może mieć problem ze zrealizowaniem celów OZE wynikających z unijnej polityki klimatycznej - stwierdził dyrektora departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Energii Andrzej Kaźmierski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Lubnauer: to były trudne wybory dla Koalicji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 09:28
– Przegrana zawsze boli. To były dla Koalicji Europejskiej bardzo trudne wybory. My płynęliśmy pod prąd, a Prawo i Sprawiedliwość płynęło z prądem – powiedziała w radiowej Trójce Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.
rozwiń zwiń