Marlena Maląg: mamy środki na 500+, trzynastą emeryturę i inne programy społeczne
- Nasze programy społeczne, rodzinne, międzypokoleniowe nie są zagrożone. Będą wypłacane 500+ i trzynasta emerytura. Będzie kontynuowany również program Dobry Start na rozpoczęcie roku szkolnego. Jesteśmy przygotowani - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
2020-04-01, 08:06
Posłuchaj
"Tarcza antykryzysowa" przygotowana przez rząd i przyjęta przez parlament to ponad 212 miliardów wsparcia dla pracodawców i pracowników na czas kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Pomimo dodatkowych wydatków - jak zapewniła w PR24 szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej - rząd ma środki także na realizowane dotychczas programy.
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Tarcza antykryzysowa". Prezydent złożył podpis pod pakietem ustaw
- Nasze programy społeczne, rodzinne, międzypokoleniowe nie są zagrożone. Dzisiaj czwarta rocznica programu 500+. Od początku jego funkcjonowania dla polskich rodzin zostało przekazane ponad 100 miliardów złotych. Wsparciem jest objętych ponad 6,5 miliona dzieci - powiedziała Marlena Maląg.
Powiązany Artykuł
"Rząd zwiększy wydatki na inwestycje publiczne". Piotr Müller o "tarczy antykryzysowej"
Podkreśliła, że będzie kontynuowany również program Dobry Start, na rozpoczęcie roku szkolnego. - Ale także trzynasta emerytura. Właśnie ruszyły wypłaty "trzynastek" - dodała minister.
REKLAMA
Jak zaznaczyła, "trudne decyzje będą podejmowane, ale nie kosztem naszych rodzin". - Programy będą realizowane. Jesteśmy do tego przygotowani - stwierdziła Marlena Maląg.
Wzrastające bezrobocie
Szefowa resortu mówiła także o kryzysie gospodarczym. Podkreśliła, że informacje na temat stanu bezrobocia w Polsce są zbierane każdego dnia. - Wczoraj było około 920 tysięcy zarejestrowanych osób bezrobotnych, więc na razie nie notujemy dużego wzrostu, ale przedsiębiorcy zapowiadają te cięcia - powiedziała. Jej zdaniem "tąpnięcie będzie widoczne w statystykach pod koniec kwietnia".
- Trudno wróżyć, ale z naszych codziennych analiz wygląda na to, że na koniec roku możemy się spodziewać wzrostu z dzisiejszych 920 tys. osób bezrobotnych do około 1,4 mln, a więc to jest bezrobocie na poziomie 9-10 proc. - poinformowała.
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Marlena Maląg: "tarcza" ograniczy negatywne skutki kryzysu
REKLAMA
Minister zaznaczyła, że rząd przygotowuje się na trudną sytuację na rynku pracy, proponując m.in. rozwiązania zawarte "tarczy antykryzysowej". - To pomoc dla pracodawców i pracowników, żebyśmy ten bardzo trudny okres mogli przejść jak najłagodniej, aby potem gospodarka mogła ruszyć pełnym pędem – przekonywała Marlena Maląg.
Ustawy tzw. tarczy antykryzysowej mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki.
Pakiet m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pracodawcy będą też mogli uelastycznić czas pracy w swoich zakładach. Nowe przepisy zakładają przedłużenie kredytów obrotowych dla firm oraz brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Marlena Maląg
Data emisji: 01.04.2020
Godzina emisji: 07.15
REKLAMA
PR24/PAP/bartos
REKLAMA