more_horiz

Sałek: koszty polityki środowiskowej UE ponoszą przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 08:00
- Obserwuję w Europie problem związany właśnie z tymi obciążeniami środowiskowymi, ponoszenie przez przedsiębiorców kosztów polityki klimatycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 prezydencki doradca Paweł Sałek. - To nie dotyczy tylko polskiego przemysłu, ale także przemysłu europejskiego - wskazał. 
Paweł Sałek
Paweł SałekFoto: PR24/AK

W Europie podejście środowiskowe i proklimatyczne jest bardzo mocne - oceniał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. Społecznych. - To przekłada się na konkurencyjność europejskiej gospodarki i wzrost cen w niektórych obszarach - wskazał.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Jakub Wiech: podatek węglowy ma chronić przed konkurencją spoza UE

Gość audycji "24 pytania" przytoczył niedawną rozmowę z jednym z polskich producentów ogrodzeń. - Mówi, że ma problem, bo w Europie nie ma drutu i stali, bo przemysłu stalowego - jeśli mówimy o dużych hutach i stalowniach - w Europie nie ma. Mamy przykłady w Europie, że właściciel, ze względu na obciążenia środowiskowe, zamyka hutę i importuje stal z Azji - wskazał. Dodał, że stal jest niezbędna dla inwestycji infrastrukturalnych, "gdzie obecnie w Europie i w Polsce jest bardzo poważny problem".

Czytaj także:

- Obserwuję w Europie problem związany właśnie z tymi obciążeniami środowiskowymi, ponoszenie przez przedsiębiorców kosztów polityki klimatycznej. To nie dotyczy tylko polskiego przemysłu, ale także przemysłu europejskiego - mówił Paweł Sałek. 

Cła na wjeździe do UE dobrym pomysłem?

Gość audycji "24 pytania" ocenił, że "podobna sytuacja jest w chemii ciężkiej". - Obecnie jedna tona CO2 [do emisji - red.] kosztuje 55,57 euro. Producenci nawozów w Polsce widzą to tak, że jeśli cena uprawnienia wzrośnie o 5-10 euro, to im się nie będzie opłacać już produkować tych nawozów dla rolnictwa, co pokazuje problem europejskiego i polskiego przemysłu, bo koszty związane z tym produktem będą bardzo duże. Mamy świadomość tego, także w Europie, że mnóstwo produktów różnego rodzaju produkowanych poza EU jest importowanych do Europy bez tych obciążeń środowiskowych - wskazał. 

Posłuchaj
16:59 PawelSalek--PR24_mp3 2021_08_06-07-07-20.mp3 Paweł Sałek o unijnej polityce klimatycznej ("24 pytania"/ PR24)

- Jakimś pomysłem, związanym z tym pakietem, który ogłosił Frans Timmermans, jest nałożenie cła węglowego na granicy UE. Koncepcja jest taka, że firmy sprowadzające do Europy produkty stalowe muszą być obciążone podatkiem od CO2. To jest możliwe, ale ma wejść dopiero w 2025, będzie też duża debata, czy te przepisy są zgodne z wymaganiami WTO - wskazał Paweł Sałek. Więcej w nagraniu. 

Fit for 55

Komisja Europejska zaproponowała w lipcu regulację zwaną Fit for 55. Komisarz UE ds. zielonego ładu Frans Timmermans wyjaśnił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że "celem pakietu jest walka ze strasznymi konsekwencjami zmiany klimatycznej, ale walka w sposób sprawiedliwy". - Jeśli reforma nie będzie sprawiedliwa, to ani państwa członkowskie, ani parlament nie będą w stanie jej zaakceptować. Dlatego prezentujemy całościowy pakiet, który tylko widziany jako całość daje uczciwe rozłożenie szans i kosztów - podkreślił.

- Zmianę klimatu odczujemy wszyscy. I jeśli nie będziemy działać, to najwięcej zapłacą ci Europejczycy, którzy nie mają jak bronić się przed jej skutkami - wskazał Frans Timmermans. 


***

Audycja: "24 pytania"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

GośćPaweł Sałek (doradca w KPRP)

Data emisji: 6.08.2021

Godz. emisji: 7.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także