Beata Kempa o braku akceptacji KPO: działania Komisji Europejskiej nie mają umocowania traktatowego
- Rząd domaga się przede wszystkim przestrzegania prawa przez Komisję Europejską (…) a nie jego naginania czy interpretacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Kempa, europoseł PiS.
2021-09-14, 08:40
Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce.
Powiązany Artykuł
"Komisja Europejska przekracza swoje kompetencje". Jadwiga Wiśniewska o opóźnieniu zatwierdzenia KPO
Każde państwo członkowskie musi plan przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.
Beata Kempa komentowała opóźnienia w zatwierdzeniu przez Komisję Europejską przedstawionego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy. - Trzeba jasno i wyraźnie pokazać, że Komisja Europejska powinna zajmować się kwestiami technicznymi, które mają na celu doprowadzenie do tego, by Krajowe Plany Odbudowy funkcjonowały we wszystkich krajach UE, o czym decyduje przede wszystkim Rada UE. To jest najważniejszy organ składający się z przywódców wszystkich 27 państw, a nie Komisja Europejska, która dąży do tego, by stać się potężnym rządem UE - podkreślała.
- Pozatraktatowe działania Komisji Europejskiej powodują niepewność Polaków. Umawialiśmy się na pewien traktat i jego zapisy, wstępując do UE. Pewne obszary, jak organizacja wymiaru sprawiedliwości czy kwestie dotyczące spraw ideologicznych, są w nim zastrzeżone tylko dla państw członkowskich - zaznaczyła.
REKLAMA
Posłuchaj
Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi zostać przygotowany i przesłany do Komisji Europejskiej przez każde państwo członkowskie. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.
Czytaj także:
Odnosząc się do sytuacji w Afganistanie, była minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa stwierdziła także, że warunkiem uznania władz talibów powinno być zezwolenie na wpuszczenie do tego kraju organizacji międzynarodowych. - Należy rozmawiać z rządem w Afganistanie, tak by pomagać potrzebującym na miejscu. To czas dla dyplomacji i organizacji pozarządowych - powiedziała Beata Kempa.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Gość: Beata Kempa
Data emisji: 14.09.2021
Godzina emisji: 7.35
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA