more_horiz

"Formy i metody pracy operacyjnej to tajemnica państwowa". Wąsik o rzekomym podsłuchiwaniu Giertycha

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 07:55
 - Dziwię się, że dziennikarze podejmują tematy, które zostały wrzucone przez mecenasa Romana Giertycha. Jest on podejrzewany o niezwykle poważne przestępstwa finansowe i ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. 
Maciej Wąsik podkreślił, że mamy zdecydowanie mniejszą presję na wschodnią granicę Polski
Maciej Wąsik podkreślił, że "mamy zdecydowanie mniejszą presję na wschodnią granicę Polski"Foto: PR24/MS

Jak podają media, powołując się na Associated Press, działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab potwierdziła, że Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus. Badacze nie byli jednak w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem, ale podkreślono, że jedynymi klientami izraelskiej firmy są rządowe agencje.

terlecki 1200.jpg
"Nie damy się wciągnąć w linię obrony Giertycha". Politycy PiS komentują doniesienia o użyciu systemu Pegasus

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mecenas Giertych ma poważne kłopoty z prawem i prokuratura wystąpiła z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie. - Ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, nie odbiera korespondencji. Jest podejrzewany o niezwykle poważne przestępstwa finansowe. Dziwię się, że dziennikarze podejmują tematy, które zostały przez niego wrzucone. Formy i metody pracy operacyjnej stanowią tajemnicę państwową - powiedział Maciej Wąsik. 

Wiceszef MSWiA przypomniał, że gdy premierem był Donald Tusk, a szefem ABW Krzysztof Bondaryk, to przez trzy miesiące podsłuchiwana była jego żona [Wąsika]. - Jest zawiadomienie w prokuraturze w tej sprawie, prowadzone jest postępowanie. Jestem przekonany, że była podsłuchiwana, żeby wywierać przez to na mnie wpływ. Dlaczego Donald Tusk zabiera dziś głos ws. Romana Giertycha i nie odnosi się do sytuacji z 2010 roku. Niewinna osoba, niemająca żadnego związku z moją pracą zawodową, była podsłuchiwana przez ABW. Tusk wypiera się sytuacji, które miały miejsce za jego rządów, a dziennikarze podnoszą sprawy dotyczące Giertycha. Dlaczego nie zajmują się tamtą sprawą? Cała reakcja "Rzeczpospolitej" była w tamtych czasach inwigilowana przez ABW. W sprawie rzekomej inwigilacji mecenasa Giertycha wszystko zostało już powiedziane, stosowne oświadczenie wydał rzecznik koordynatora służb Stanisław Żaryn - podsumował Wąsik. 


Posłuchaj
13:22 PR24 2021_12_22-07-06-59.mp3 Maciej Wąsik gościem Elizy Olczyk (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w komunikacie, że "w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 7.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także