more_horiz

Historia i teraźniejszość od 1 września w szkołach. Czarnek: podstawy programowe są gotowe

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 07:54
- Podstawy programowe nowego przedmiotu szkolnego - historia i teraźniejszość - są gotowe i przekazane do konsultacji. Musimy uczyć młodzież szkół ponadpodstawowych historii najnowszej - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej będzie wprowadzony nowy obowiązkowy przedmiot historia i teraźniejszość, zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Docelowo HiT będzie nauczany w klasie I i II - poinformowało kierownictwo MEiN.

"Podstawy programowe są gotowe"

Przemysław Czarnek przypomniał, że przedmiot zostanie wprowadzony 1 września. - Podstawy programowe nowego przedmiotu szkolnego - historia i teraźniejszość - są gotowe i przekazane do konsultacji. Musimy uczyć młodzież szkół ponadpodstawowych historii najnowszej - zaznaczył minister edukacji i nauki.

Szef MEiN powiedział, że "zakres materiału obejmie lata 1945 - 2015". - Dzieci poznają między innymi fakty dotyczące żołnierzy wyklętych, żołnierzy niezłomnych - wskazał minister. - Dzieci poznają nasze dążenia niepodległościowe poszczególnych lat, które miały olbrzymie znaczenie dla naszej historii - '56, '68, '70, '80, stan wojenny - '81, poznają okoliczności Okrągłego Stołu 1989 roku, postkomunizmu lat 90., który zatrzymał rozwój naszego kraju - powiedział Przemysław Czarnek.

Historia i teraźniejszość, a wiedza o społeczeństwie

Gość Polskiego Radia 24 wskazał także, że w związku z nowym przedmiotem "wiedza o społeczeństwie nie będzie wyrugowana". - Wiedza o społeczeństwie będzie w ramach przedmiotu historia i teraźniejszość, będzie też jako przedmiot rozszerzony na maturze - mówił Przemysław Czarnek.

Historia i teraźniejszość zastąpi obecną wiedzę o społeczeństwie. Dla uczniów, którzy uczą się WOS-u na poziomie rozszerzonym, pozostanie on bez zmian.

Posłuchaj
15:16 przemysław czarneek.mp3 Przemysław Czarnek o nowym przedmiocie w szkołach (PR24/24 Pytania - Rozmowa Poranka) 

Minister edukacji i nauki odniósł się też do zmian w karcie nauczyciela. - Zmiany muszą wejść w życie najpóźniej w kwietniu 2022 roku, żeby można było zaplanować arkusze organizacyjne na rok szkolny 2022/2023 - powiedział szef MEiN.

Jak podkreślił, "szkoła to przede wszystkim uczniowie, a nie nauczyciele". - My wszyscy przede wszystkim jesteśmy dla ucznia i dla rodziców. Kluczowe zmiany dla ucznia będą takie, że nauczyciel będzie bardziej dostępny dla ucznia, a nie dla biurokracji - zaznaczył Przemysław Czarnek.

***

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadziła: Dorota Kania
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 07.07

IAR/PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem