more_horiz

Wiceminister aktywów państwowych: rząd PO-SL był jednym ze sponsorów Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 08:41
- Podarowano na tacy Rosjanom miliard złotych, który nam się należał z tytułu przesyłu gazu z Rosji do Niemiec - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, komentując sytuację związaną z cenami gazu.

Długoterminowa umowa między PGNiG a Gazpromem na dostawy gazu do Polski, czyli tzw. kontrakt jamalski obowiązuje do końca 2022 roku. Zapisy były renegocjowane w 2010 r. Porozumienie dotyczyło zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. 

"Bardzo niekorzystne warunki"

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że umowa z Rosją na dostawy gazu do Polski miała obowiązywać nawet do 2037 roku. - Donald Tusk zgadzał się na to, żeby Polska brała od Rosji 10 mld sześciennych gazu rocznie. Gdybyśmy nie wykorzystali tej i puli, to i tak musielibyśmy za to zapłacić. To były bardzo niekorzystne warunki. Umowę zmiażdżyła w 2010 roku NIK kierowana przez obecnego senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego. NIK wypowiedziała się, że rząd PO-PSL ustępował Rosjanom, nie oczekując niczego w zamian - powiedział Maciej Małecki.

Wiceminister aktywów państwowych podkreślił, że szczególnie jest poruszony sytuacją, że zgodzono się, aby gaz, który Rosja tłoczy przez Polskę do Niemiec, był przesyłany po najniższych stawkach, praktycznie bez zysku dla spółki EuRoPol GAZ.

- Spółka walczyła wtedy w rosyjskich sądach o należne nam pieniądze za przesył. Za tę usługę się płaci. EuRoPol GAZ szacował, że Rosjanie powinni nam zapłacić miliard złotych, wygrał nawet sprawy w sądach Federacji Rosyjskich. Wtedy prezesi spółki dostali polecenie, że mają zrezygnować z roszczeń wobec Gazpromu. Władze EuRoPol GAZ napisały do rządu PO-PSL, że są w tej sprawie naciskane przez PGNiG, że jest presja na to, by podarować Gazpromowi miliard złotych. Interwencja rządu polegała na tym, że zarząd spółki został odwołany, a nowi ludzie zrezygnowali z roszczeń, oddali Rosjanom miliard złotych - tłumaczył wiceminister.

- Dziś można powiedzieć, że jednym ze sponsorów Nord Stream 2 był rząd PO-PSL, który podarował na tacy Rosjanom miliard złotych, który nam się należał za przesył gazu z Rosji do Niemiec - stwierdził gość PR24. - W ramach negocjacji z Rosją strona Polska uczyniła duże ustępstwa, zyskał na tym Gazprom. Politycznie było to przedstawiane jako sukces - dodał.

Czytaj także:

Dywersyfikacja dostaw

Maciej Małecki tłumaczył, że rząd PiS buduje bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez Baltic Pipe i rozbudowę terminala gazowego w Świnoujściu. - Jednocześnie na arenie międzynarodowej zabiegamy o to, aby Gazprom nie był uprzywilejowany w Europie, co rodzi ryzyko bezpieczeństwa naszej części kontynentu i uderza w wolny rynek gazu w Europie. Dziś o tym dobitnie się przekonujemy - podsumował.

Posłuchaj
13:09 PR24 2022_01_07-07-06-57.mp3 Maciej Małecki gościem Adriana Klarenbacha (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział, że gazociąg Nord Stream 2 - który jest zbudowany, ale czeka go wielomiesięczny proces certyfikacji i zatwierdzania przez organy UE - nie zostanie uruchomiony, jeśli Rosja zdecyduje się na wznowienie agresji przeciwko Ukrainie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja"24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Maciej Małecki (wiceminister aktywów państwowych)

Data emisji: 7.01.2022

Godz. emisji: 7.08

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem