Ireneusz Zyska: celem strategicznym Polski jest suwerenność energetyczna
- Suwerenność energetyczna Polski to cel strategiczny. Oczywiście, gdyby w sytuacjach awaryjnych zabrakło nam energii, trzeba by było korzystać z dostawców z innych państw europejskich. Ale generalnie w tym zakresie powinniśmy liczyć sami na siebie, dążyć do wytworzenia energii we własnym zakresie - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
2022-04-29, 07:57
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła, że "Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo". "Od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach" - oświadczyła.
Podobne zapewnienia wygłosili też publicznie inni przedstawiciele polskiego rządu. W tym tonie wypowiada się również gość PR24.
- Jesteśmy przygotowani na zabezpieczenie dostaw gazu do odbiorców końcowych, czyli do polskich obywateli, do mieszkań, do przemysłu, do instytucji; wszędzie tam, gdzie gaz jest potrzebny: zarówno do ogrzewania, jak i procesów przemysłowych czy też w innych celach związanych z wytwarzaniem ciepła. Jest to absolutnie zabezpieczone. Są wystarczające zapasy gazu, sięgające 76 proc. - podkreślił Ireneusz Zyska.
REKLAMA
"Rosja finansuje z tego źródła machinę wojenną"
Wskazał również na reakcje innych państw europejskich na wojnę na Ukrainie. - Z jednej strony są deklaracje werbalne o potępieniu Putina i zbrojnej agresji, a z drugiej strony są interesy gospodarcze tych państw. Myślę, że cała Unia Europejska i każde państwo indywidualnie powinny podjąć wysiłek, aby nie importować surowców energetycznych z Rosji. Rosja finansuje swoją machinę zbrojną z tego właśnie źródła. A na dodatek szantażuje całą Europę - zaznaczył wiceminister.
Dodał również, że "Polska jest liderem, jeśli chodzi o dalekowzroczną politykę dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych, a w tej chwili już - derusyfikacji tych dostaw".
Podkreślił też, że celem strategicznym jest suwerenność energetyczna Polski. - Oczywiście, gdyby w sytuacjach awaryjnych zabrakło nam energii, wówczas trzeba by było korzystać z dostawców z innych państw europejskich. Ale generalnie w tym zakresie powinniśmy liczyć sami na siebie, dążyć do wytworzenia energii we własnym zakresie - podsumował Ireneusz Zyska.
- Polska chce stworzyć system ETS na rzecz derusyfikacji. Anna Moskwa apeluje do krajów UE o solidarność
- Narada w BBN. Rozmawiano nt. wojny na Ukrainie i bezpieczeństwa energetycznego Polski
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "24 Pytania-rozmowa poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Ireneusz Zyska (wiceminister klimatu i środowiska)
Data emisji: 29.04.2022
Godzina emisji: 7.06
bartos
REKLAMA