more_horiz

Niemcy ponownie stawiają na węgiel. Ujazdowski: ratują się z likwidacji energii atomowej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 08:32
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zapowiedział ponowne uruchomienie elektrowni węglowych. - Niemcy ratują się z własnego błędu, który polega na likwidacji energii atomowej - tak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 decyzję ogłoszoną przez Habecka senator Koalicji Polska-PSL Kazimierz Michał Ujazdowski.

W związku z ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu Niemcy wdrożą nadzwyczajne środki, żeby zaspokoić potrzeby energetyczne swojego kraju. Zgodnie z zapowiedzią niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka zwiększona zostanie generacja energii elektrycznej opartej na węglu. Ustawa regulująca tę kwestię ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca.

"Niemcy ratują się z własnego błędu"

Kazimierz Michał Ujazdowski skomentował w Polskim Radiu 24 między innymi tę kwestię. W jego ocenie "Niemcy ratują się z własnego błędu, który polega na likwidacji energii atomowej".

- Ale nasz udział w energetyce węglowej jest bardzo duży i my również mamy prawo używać węgla przez najbliższe lata. Decyzję Niemiec traktuję jako ratunkową, do takiego stanu rzeczy przyczyniły się dwa czynniki: stawka na energię odnawialną i likwidacja atomu - zaznaczył senator Koalicji Polska-PSL.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na fakt, że "powinniśmy zadbać o własną ścieżkę ku ochronie klimatu i mamy na to jeszcze pewien czas". Planowane przez Niemcy działania zapobiegawcze są wynikiem zmniejszenia transportu gazu z Rosji do Europy. Koncern Gazprom jako powód ograniczenia dostaw podał przeciągający się remont gazociągu Nord Stream 1. 

Ustawa ws. elektrowni węglowych

Na początku czerwca rząd Niemiec przyjął projekt ustawy dotyczący planów zabezpieczenia się przed konsekwencjami nagłego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Ustawa ta ma umożliwić w razie potrzeby zastąpienie elektrowni gazowych przez utrzymywane w rezerwie elektrownie węglowe, a także elektrownie na ropę naftową.

Jak poinformował resort niemieckiej gospodarki, pozostawanie w rezerwie oznacza, że elektrownie takie wprawdzie nie produkowałyby już prądu, ale mogłyby zostać uruchomione "w krótkim czasie i na żądanie". Niemieckie władze podkreślają jednocześnie, że cel polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest całkowite odejście od węgla, pozostaje aktualny.

Posłuchaj
12:04 kazimierz michał ujazdowski.mp3 Kazimierz Michał Ujazdowski o polityce energetycznej Niemiec (24 Pytania - rozmowa poranka) 

***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Kazimierz Michał Ujazdowski (Koalicja Polska-PSL)

Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 7.35

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także