more_horiz

Głosowanie ws. aborcji. Raś: PO zmierza z centrum w stronę lewicy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 09:39
- Zobaczymy, czy ostatecznie Koalicja Obywatelska zdecyduje się na taki uścisk bezpośredni z Lewicą i taki powstanie blok. Na opozycji trwają rozmowy. Natomiast my podkreślamy, że właśnie również dlatego dwa bloki są bardziej czytelne dla wyborców, szczególnie wyborców centrowych i centro-prawicowych - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Polskiej Ireneusz Raś, odnosząc się do "lewicowego skrętu" Koalicji Obywatelskiej, potwierdzonego głosowaniem ws. aborcji.

Koalicja Polska jest zbiorem niewielkich, głównie centrowych i centroprawicowych ugrupowań skupionych wokół Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jedną z organizacji współtworzących Koalicję Polską jest Centrum dla Polski, ugrupowanie Ireneusza Rasia, do niedawna posła Platformy Obywatelskiej. W Polskim Radiu 24 o swojej partii, udziale w wyborach parlamentarnych, przeszłości w PO i rywalizacji z PiS-em mówił jeden ze współzałożycieli Centrum dla Polski - Ireneusz Raś.

Gość PR24 wyjaśnił, że Centrum dla Polski powstaje w związku z redefinicją ruchu Konserwatystów skupionego wokół Marka Biernackiego (również były poseł PO) i jego zadaniem jest skupianie nie tylko grupy parlamentarzystów, ale także samorządowców i szerszych grup społecznych.

Dwa bloki opozycji w wyborach?

W kontekście dyskusji o obecnej partii politycznej Ireneusza Rasia poruszony został temat kierunku ideowego jego poprzedniego ugrupowania - Platformy Obywatelskiej. W czwartek odbyło się głosowanie w Sejmie ws. obywatelskiego projektu legalizującego aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży. W Koalicji Obywatelskiej za odrzuceniem tego projektu głosowała wyłącznie Joanna Fabisiak.

- Nie chciałbym tego komentować. Wiadomo, jaki był kontekst rozstania się z moją byłą partią, on był szerszy, jeśli chodzi o kwestię tego, w którą stronę pójdzie ta partia ideowo, w którą stronę będzie się zmieniać. Pewne rzeczy się potwierdzają, że to ugrupowanie zmierza z centrum na lewo - mówił Ireneusz Raś.

Na pytanie dotyczące potencjalnej współpracy wyborczej Koalicji Obywatelskiej z Lewicą, Ireneusz Raś stwierdził, że w to nie jest oczywiste. - Zobaczymy, czy ostatecznie Koalicja Obywatelska zdecyduje się na taki uścisk bezpośredni z Lewicą i taki powstanie blok. Na opozycji trwają rozmowy. Natomiast my podkreślamy, że właśnie również dlatego dwa bloki są bardziej czytelne dla wyborców, szczególnie wyborców centrowych i centro-prawicowych, również jaśniejsze pod względem ideowym - podkreślił.

W rozmowie z Adrianem Klarenbachem Ireneusz Raś komentował także - coraz trudniejszą jego zdaniem - sytuację w Zjednoczonej Prawicy, w której są coraz silniejsze spory, a Zbigniew Ziobro rozpoczął walkę o schedę po Jarosławie Kaczyńskim.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:17 PR24_mp3 2022_06_24-07-36-01_Raś.mp3 Ireneusz Raś: dwa bloki wyborcze byłyby bardziej czytelne dla wyborców ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Ireneusz Raś (Koalicja Polska - Centrum dla Polski)
Data emisji: 24.06.2022
Godzina emisji: 07.36

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także