more_horiz

Obniżenie podstawowej stawki PIT. Artur Soboń: to sprawiedliwe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 08:15
- Zlikwidowaliśmy te elementy, które w systemie były niezrozumiałe i działały w sposób zaskakujący podatnika, czyli na przykład tzw. ulgę dla klasy średniej - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń (wiceminister finansów).

Obniżenie podstawowej stawki PIT z 17 do 12% to zmiana, która obejmie 13 milionów podatników - każdego, kto osiąga dochody z pracy, emerytów i osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się wg skali podatkowej.

System podatkowy, który został wprowadzony, oznacza - według wiceministra finansów - wprowadzenie kwoty wolnej w takiej wysokości, w jakiej mają obywatele innych państw Europy Zachodniej.

- System do 1 stycznia tego roku był niesprawiedliwy w tym sensie [...], że możliwość odliczania składki zdrowotnej od finalnego podatku była preferencją przede wszystkim dla dobrze zarabiających podatników. Ci dobrze zarabiający podatnicy płacili mniej, niż to zwykle robią w innych państwach UE. Podatnicy, którzy płacili więcej podatku, to ci, którzy najmniej zarabiali. Stąd też tak wysoka kwota wolna od podatku. Ona działa lepiej dla tych wszystkich, którzy zarabiają najmniej - wyjaśnił Artur Soboń.       

- Gdyby spojrzeć na umowę o pracę, to w stosunku do roku 2021 ten, kto zarabiał i zarabia dzisiaj do 18 tys. złotych, ten jest poniżej tego wymiaru podatku, który płacił w 2021 roku. Natomiast ten, kto zarabia powyżej tej kwoty, zawsze płaci tego podatku więcej, niż płacił go w roku ubiegłym. W tym sensie uważam to rozwiązanie za bardziej sprawiedliwe - ocenił polityk.  

Gość audycji podkreślił, że po zmianach podatkowych, które weszły w życie 1 lipca tego roku, jest jeden system podatkowy za rok 2022, który oznacza niższe podatki, wyższą progresję podatkową, system, który jest bardziej sprawiedliwy dla podatników. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:15 PR24_mp3 2022_07_04-07-07-43.mp3 Artur Soboń o zmianach podatkowych ("24 pytania - Rozmowa poranka")

***

Audycja24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadził: Mirosław Skowron 

Gość: Artur Soboń (wiceminister finansów)

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 07.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także