more_horiz

Marcin Kierwiński o szczycie NATO: nasza agenda powinna być bardziej ambitna

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 08:55
- Zamiast dowództwa wolałbym 20 czy 30 tys. żołnierzy amerykańskich na wschodniej flance NATO (...). Tu chodzi o ambicje polskiej delegacji - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), komentując ustalenia madryckiego szczytu państw NATO.

Szczegóły ustaleń szczytu NATO prezydent Andrzej Duda ma przedstawić podczas zwołanego na poniedziałek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaproszeni przedstawiciele koalicji rządowej i opozycji usłyszą rozszerzoną informację dotyczącą porozumień zawartych w Madrycie.

Donald Tusk podczas środowego spotkania przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych nawiązał do szczytu NATO i ocenił, że działania władz polskich są tam "mało ambitne". Wyraził też nadzieję, że prezydent Andrzej Duda wykorzysta szczyt do "wywarcia poważnej presji, żeby Polska stała się podmiotem, a nie asystentem" w tych rozmowach.

Marcin Kierwiński komentował tę wypowiedź. - Mówimy bardzo jasno, że nasza, polska, agenda powinna być bardziej ambitna. Bardzo cieszę się z tego, że dowództwo 5. korpusu armii USA będzie na terenie Polski, to ważna deklaracja, ale bardziej deklaracja symboliczna - stwierdził i zaznaczył, że polska delegacja nie przestawiła przed szczytem swoich planów. 

- Naszym strategicznym interesem jest większa obecność NATO na wschodniej flance, nie kiedyś, tylko teraz, gdy mamy wojnę. Ponadto jest nim wzmocnienie Paktu w innych krajach naszego regionu, państwach bałtyckich czy na południowym wschodzie Europy. Była to także okazja do porozmawiania o zwiększeniu tempa dostaw do Polski systemu Patriot. Wojna na Ukrainie pokazuje, że brak tarczy antyrakietowej to podstawowa bolączka krajów takich jak Polska. Mogliśmy to mieć, zakup Patriotów był przygotowany, gdyby nie to, że został zamrożony na kilka lat przez ludzi pokroju pana Macierewicza, którym rzeczywiście bliżej na wschód niż zachód (...). Mówię o ambitnych celach i realnej ich realzacji - dodał poseł PO. 

Posłuchaj
17:07 PR24_mp3 2022_07_04-07-35-32.mp3 Marcin Kierwiński o ustaleniach szczytu NATO (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

 >>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zobacz także:

Podczas zakończonego w czwartek szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną. Uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Od jesieni 2020 r. w Poznaniu funkcjonuje wysunięte stanowisko dowodzenia, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 04.07.2021

Godzina emisji: 07.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także