Kiedy środki z UE dla Polski? Zbigniew Kuźmiuk: spór z KE ma charakter polityczny
- Z porozumienia, które zostało zawarte m.in. przez prezydenta z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, Polska wywiązała się w 100 proc. Mimo tego, pomimo zapowiedzi samej przewodniczącej, że pieniądze z KPO zostaną przekazane, niestety tak się nie stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł (PiS).
2022-11-09, 08:35
Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk przylatuje dziś do Brukseli na rozmowy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Polski KPO został zatwierdzony w połowie czerwca, ale wypłaty środków jeszcze się nie rozpoczęły, bo przedłużają się rozmowy w sprawie ich warunków. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że minister będzie na ten temat rozmawiał z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą, komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem, a także z szefem gabinetu przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
Zbigniew Kuźmiuk zwracał uwagę, że rząd od dłuższego czasu wysyła w kierunku Brukseli sygnały, że spór z Komisją Europejską warto byłoby zakończyć, dodał, że ma on w zasadzie charakter polityczny. - W tej chwili rozmowy toczą się wokół kwestii, że sędziowie generalnie nie mogą być pociągani do odpowiedzialności za swoją działalność zawodową, chyba że odmawiają sprawowania wymiaru sprawiedliwości. To jest zapis, który znalazł się w uzasadnieniu oddalenia pytań prejudycjalnych przedstawionych przez polskich sędziów. TSUE w uzasadnieniu umieścił zapis, że kwestionowanie statusu sędziego przez innego sędziego jest odmową sprawowania wymiaru sprawiedliwości i jako takie jest niezgodne z prawem unijnym. Jeżeli takie rozwiązanie zostałoby przyjęte do polskiego prawa, być może skończyłoby się to, co zdarza się w Polsce - kwestionowanie statusu swoich kolegów.
- Odmowa orzekania przez 30 Sądu Najwyższego sędziów, którzy zawiadomili Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego, że nie będą sądzili z kolegami powołanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa, to klasyczna odmowa sprawowania wymiaru sprawiedliwości i zgodnie z rozstrzygnięciami TSUE to łamanie prawa. Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie będzie kwestionował rozstrzygnięć TSUE - podkreślał.
Posłuchaj
W oświadczeniu z 10 października 30 sędziów Sądu Najwyższego stwierdziło, że nie będą orzekać wspólnie z sędziami powołanymi do tego sądu w procedurze z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa wybranej według nowych zasad wprowadzonych od 2018 r. Pod oświadczeniem podpisał się m.in. prezes Izby Karnej SN.
REKLAMA
W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Polska chce z niego uzyskać 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne, tanie pożyczki.
Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO w czerwcu, ale do tej pory nasz kraj nie otrzymał wypłaty z Funduszu.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Zbigniew Kuźmiuk
Data emisji: 09.11.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 7.07
PR24/ka/kor
REKLAMA