Poseł opozycji o pakcie migracyjnym: absolutnie nie wyobrażamy sobie zastosowania tego mechanizmu w Polsce
- Jako Koalicja Polska, absolutnie nie wyobrażamy sobie zastosowania tego mechanizmu w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Polskiej Ireneusz Raś, komentując pakt migracyjny UE. - Jeśli wygramy wybory i będziemy tworzyć rząd w przyszłej kadencji, to absolutnie zapewnimy, że do takiej relokacji automatycznej nie dojdzie - zadeklarował.
2023-07-28, 08:41
- Każdy kraj stara się prowadzić politykę w odniesieniu do pewnych zjawisk i podejmuje decyzje. My uważamy, że absolutnie jesteśmy z tego automatyzmu wyłączeni - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Centrum dla Polski Ireneusz Raś, pytany o politykę migracyjną UE i powstanie mniejszości blokującej przyjęcie w Unii nowych przepisów.
Polityk poradził premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, by ten zapisał wprost w dokumencie unijnym, paragrafy wyłączające Polskę z automatycznej relokacji, "gruntując wiedzę, że Polski i kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej to nie powinno obejmować".
Deklaracje posła Koalicji Polskiej
- Według nas, to jest jasne: jeżeli nie mamy zaufania, to przerwijmy to, powiedzmy: sprawdzam, do tego twardy zapis jako poprawka. Pan Morawiecki tej poprawki nie złożył, bo chce tym grać i straszyć w kampanii wyborczej - oceniał.
- Jako Koalicja Polska, absolutnie nie wyobrażamy sobie tego mechanizmu do zastosowania w Polsce. Jeśli wygramy wybory i będziemy tworzyć rząd w przyszłej kadencji, to absolutnie zapewnimy, że do takiej relokacji automatycznej nie dojdzie - podkreślił Ireneusz Raś.
REKLAMA
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
- PO zmienia zdanie ws. migrantów. Horała: jak rządzili, zostawili sojuszników na lodzie, bo byli na pasku Niemiec
- Trwa wojna hybrydowa na granicy z Białorusią. Cudzoziemiec usiłował zniszczyć słup graniczny [WIDEO]
Mniejszość przeciwko paktowi migracyjnemu
W Unii Europejskiej zablokowana została w środę decyzja w sprawie negocjacji dotyczących jednego z elementów paktu migracyjnego. Chodzi o rozporządzenie dotyczące sytuacji kryzysowych, które ma określać sposób postępowania - liczby migrantów do przyjęcia przez państwa członkowskie, jak i opłaty za każdą osobę w przypadku odmowy przyjęcia.
Przedstawiciele 27 państw mieli przyjąć stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu przepisów. Uniemożliwiła to mniejszość blokująca, a w niej do Polski i Węgier - czyli zdecydowanych przeciwników paktu migracyjnego - dołączyły Austria, Czechy, Holandia, Niemcy i Słowacja.
***
Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"
REKLAMA
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Ireneusz Raś (Koalicja Polska)
Data emisji: 28.07.2023
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA