Niemcy forsują przymusową relokację. Wąsik: najpierw niech będą reparacje, potem będziemy mówić o solidarności
- Pakt migracyjny stanowi tylko doraźne rozwiązanie problemu kilku krajów, które mierzą się z największym napływem imigrantów. UE chce rozmyć tych ludzi po Europie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
2023-10-11, 09:15
Tzw. pakt azylowo-migracyjny to przygotowana przez Komisję Europejską propozycja zmiany obowiązujących przepisów unijnych. Przewiduje ona m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on de facto na tym, że kraje albo przyjmują migrantów, albo muszą płacić około 20 tys. euro za każdą osobę.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że migracja nie jest tylko problemem lokalnym. - Na południu mamy do czynienia z odnogą wielkiego szlaku bałkańskiego. To nie jest problem tylko Słowacji, Polski i Węgier, ale całej Europy. Europa czeka na rozwiązania. Pakt migracyjny stanowi tylko doraźne rozwiązanie problemu kilku krajów, które mierzą się z największym napływem imigrantów. UE chce rozmyć tych ludzi po Europie - powiedział Maciej Wąsik.
Solidarność, reparacje, Niemcy
Dodał, że solidarność istnieje. - Dlaczego jednak mamy płacić za czyjeś błędy? Bardzo chętnie podziejmy się z Niemcami swoimi doświadczeniami w walce na granicach z nielegalnymi imigrantami. Najpierw niech będą jednak reparacje, a potem będziemy mówić o tego typu solidarności. Niemcy nie zapłacili swoich rachunków za II wojnę światową. Rząd PiS nie odpuści kwestii reparacji - tłumaczył wiceszef MSWiA.
REKLAMA
- Pakt migracyjny mówi o tym, że każdy kraj zbuduje obozy i będą tam przetrzymywani ludzie nawet do pół roku, bez zgody sądu. To jest poza polskim prawodawstwem. W Polsce nie ma takich rozwiązań - dodał Wąsik.
Strefa Schengen
Jego zdaniem Polska najlepiej w UE ochrania granicę Strefy Schengen. - Jesteśmy jej najmocniejszym ogniwem. Chcielibyśmy, aby inne kraje tak samo postępowały. Możemy wspomóc naszych europejskich partnerów, podzielić się z nimi doświadczeniami. Możemy też zrozumieć, że część unijnych pieniędzy zostanie przeznaczona na wzmocnienie granicy Schengen. My takich pieniędzy nie otrzymaliśmy i będziemy się o to upominać. Bronimy granicy Schengen jak trzeba - podsumował Wąsik.
Posłuchaj
Polska sprzeciwia się zapisom paktu azylowo-migracyjnego. Warszawa uważa obowiązkową solidarność - opartą de facto wyłącznie na relokacji lub karach finansowych za nieprzyjmowanie migrantów - za całkowicie niewłaściwą.
REKLAMA
Czytaj także na tvp.info: Pakt migracyjny. Co próbuje przeforsować Unia Europejska? [WIDEO]
15 października - w dniu wyborów parlamentarnych - odbędzie się referendum, w którym zostaną zadane pytania: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?", "czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", "czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" oraz "czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Czytaj również:
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Maciej Wąsik (wiceszef MSWiA)
Data emisji: 11.10.2023
Godzina emisji: 7.33
REKLAMA
PR24/jt
REKLAMA