Rosyjska wojna informacyjna wymierzona w Polskę. Wiceminister cyfryzacji: nikt nie jest bezpieczny
Rosyjskie ataki informacyjne są codziennością - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. - Możemy być po wielu szkoleniach i mieć wysoką świadomość, ale wystarczy chwila nieuwagi i staniemy się ofiarą ataku. Nikt nie jest bezpieczny - podkreślił.
2024-02-29, 08:32
- Rosja jest aktywna globalnie, ale w Polsce ta dezinformacja również jest na bardzo wysokim poziomie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski pytany o baner na proteście rolników, nawołujący Putina by ten "zrobił porządek z Ukrainą i Brukselą".
Podkreślił, że bardzo się cieszy ze sposobu pracy polskich służb odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo. Wskazał na CERT, działający na polu cywilnym, jak i wojskowym. Podkreślił, że służby nie tylko dbają o nasze bezpieczeństwo, ale też walczą z "częścią zorganizowanej akcji przeciwko Polsce".
- Cieszę się, że trwają prace nad "Aktem o usługach cyfrowych", który pomoże w zwiększeniu kultury internetowej i [da] większą kontrolę nad danymi, które są w sieci - zaznaczył Dariusz Standerski.
Ochrona danych w sieci. Wiceminister cyfryzacji apeluje o ostrożność. "Nikt nie jest bezpieczny"
Jak mówił gość "Poranka 24", Polska jest w środku codziennych działań dezinformacyjnych Rosji przybierających skalę masową. - Ten konflikt w sieci zupełnie nie przypomina konfliktu zbrojnego konwencjonalnego, on toczy się na naszych telefonach komórkowych i naszych komputerach - zaznaczył wiceminister cyfryzacji.
REKLAMA
Jak mówił, to często ataki wymierzone w pojedyncze osoby tak, by ich zainfekowany sprzęt zarażał kolejne telefony i komputery. - Tak się kończy wysyłanie podejrzanych linków, przekierowywanie na np. całkowicie fałszywe strony banków, które wyglądają jak prawdziwe. Wpisując dane na stronie takiego banku, przekazujemy je do oszustów - wyjaśnił.
Przyznał, że są to działania "również kierowane z Rosji", które "przybierają naprawdę bardzo różne znamiona". - To, po pierwsze, nasze prywatne cyberbezpieczeństwo, po drugie - bezpieczeństwo firm, samorządów, wreszcie - zabezpieczenie rządu i infrastruktury krytycznej państwa. Widzimy, jak wiele jest poziomów [ataku] i jak bardzo musimy się zabezpieczać w tym obszarze - dodał.
(PAP)
Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że "każdy telefon, komputer, każdy sprzęt mający połączenie z internetem jest podatny na zainfekowanie". - Wystarczy chwila nieuwagi i zła wola osoby po drugiej stronie. Nikt nie jest bezpieczny. Możemy być po wielu szkoleniach i mieć wysoką świadomość, ale wystarczy chwila nieuwagi i staniemy się ofiarą ataku - mówił Dariusz Standerski.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski: Polska jest stałym celem rosyjskiej wojny informacyjnej ("24 pytania - rozmowa poranka"/ PR24) 17:24
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- USA chce ograniczyć transfer danych. Chodzi o "kraje budzące obawy"
- [NASZ WYWIAD] Bezpieczeństwo w sieci. Ekspert wskazuje, na jakie sztuczki przestępców należy uważać
- Parlament Europejski. Oprogramowanie szpiegujące na telefonach członków podkomisji
***
Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzący: Karol Surówka
Gość: Dariusz Standerski (wiceminister cyfryzacji)
Data emisji: 29.02.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 7.33
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
wmkor
REKLAMA