Specustawa powodziowa w Senacie. Wiceszef MSWiA: musimy przywrócić ludziom normalność

2024-10-03, 09:13

- Intensywna praca polega także na tym, aby odrobić skutecznie lekcję po tej sytuacji, jaka miała miejsce, wyciągnąć wnioski, aby ewentualne skutki powodzi w przyszłości nie były tak dramatyczne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (Koalicja Obywatelska).

Senat zajmie się w czwartek specustawą powodziową. Przewiduje ona wsparcie dla mieszkańców terenów zniszczonych przez wielką wodę.

Tomasz Szymański przypomniał, że obszar, który reguluje specustawa powodziowa, jest bardzo szeroki. To zarówno pomoc dla osób prywatnych czy firm, ale i odtworzenie infrastruktury na terenach objętych powodzią. - Musimy przywrócić pełną funkcjonalność, musimy przywrócić normalność ludziom, którzy zostali poszkodowani w czasie powodzi. To, co dzisiaj będzie działo się w Senacie, to tak naprawdę przygotowanie pierwszej tury legislacji - zaznaczył.

Trwa przegląd przepisów

- Cały czas trwa przegląd aktualnie funkcjonujących przepisów, żeby odpowiednio szybko reagować. Mogą być pewne rzeczy, które wynikają z potrzeby chwili, które na początku, gdy przygotowywane były propozycje legislacyjne, nie były wzięte pod uwagę. Dlatego każdy resort otrzymał informację, że ma spojrzeć jeszcze raz, czy wszystkie przepisy zostały przygotowane w tejże ustawie przeciwpowodziowej. Nie znam takiej specustawy, która by nie była "otwierana", pamiętamy, jak wyglądała legislacja w kontekście wojny na Ukrainie czy COVID-19. - przypomniał gość audycji.

Posłuchaj

Tomasz Szymański o pracach nad specustawą powodziową (24 pytania - Rozmowa poranka) 15:33
+
Dodaj do playlisty

"Odbudowa infrastruktury"

Szymański zwrócił uwagę, że konieczna jest także odbudowa lub odpowiednie zabezpieczenie przed zimą obiektów użyteczności publicznej. - W tej chwili mamy zidentyfikowanych około 1,2 tys. takich obiektów, które będą wymagały wsparcia. To zarówno obiekty "kubaturowe", jak i "liniowe", infrastruktura drogowa i kolejowa - tłumaczył, podkreślając, że takie obiekty powinny być tak odbudowane, żeby w przyszłości były mniej narażone na skutki ewentualnych powodzi.

REKLAMA

Zobacz także:

Senackie komisje zajmujące się nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi przegłosowały we wtorek wniosek o przyjęciu ustawy bez poprawek.

Nad nowelizacją pracowały komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Budżetu i Finansów Publicznych, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza. Po zaakceptowaniu zmian redakcyjnych, zgłoszonych przez Biuro Legislacyjne Senatu, komisje przegłosowały wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Senatorowie PiS, którzy proponowali szereg poprawek, zgłosili je jako wnioski mniejszości.

Projekt specustawy zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców, pomoc dla przedsiębiorców oraz dodatkowy urlop na usuwanie skutków powodzi. Ponadto ustawa wprowadza np. zasiłek na osuszanie domów. Samorządy natomiast mają dostać wsparcie na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez wodę.

REKLAMA

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 3.10.2024
Godzina: 7.33

PR24/ka/kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej