more_horiz

Kiedy pierwsze pieniądze z KPO? Kuźmiuk: wypłaty ruszą na początku września

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 08:07
- KPO jest związany ze wsparciem gospodarki i ochrony zdrowia po pandemii COVID-19. Jak rozumiem, mamy sporo rachunków związanych z finansowaniem ochrony zdrowia: szpitale tymczasowe, zakupy szczepionek, więc rozumiem, że dość szybko przedstawimy te faktury - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. - Płatności pojawią się gdzieś na początku września - dodał.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. W środę Sejm zajmie się prezydenckim projektem zmian w Sądzie Najwyższym.

- Wszystko wskazuje na to, że w następnym tygodniu Komisja Europejska pozytywnie zaopiniuje polski Krajowy Plan Odbudowy - zapewnił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. - Później będziemy musieli poczekać chwilę na decyzję Rady Unii Europejskiej - w tym przypadku ministrów finansów, bo to ostatecznie Rada UE akceptuje te plany - i wtedy, jak rozumiem, możemy zacząć starać się o środki - dodał.

Wypłata na początku września

Gość "24 pytań" przypomniał, że Polska nie skorzysta z możliwości zaliczkowania środków z KPO. - Tylko plany przyjęte do 31 grudnia 2021 miały zapisy pozwalające na otrzymanie przez kraj członkowski 13 proc. środków z jego koperty. W przypadku Polski tak nie będzie, ale to nie oznacza, że te pieniądze przepadają. Będzie to oznaczało, że będziemy musieli zaawansować przedsięwzięcia opisane w KP, by dostać środki - podkreślił.

- Ten plan jest związany ze wsparciem gospodarki i ochrony zdrowia po pandemii COVID-19, więc, jak rozumiem, mamy sporo rachunków związanych z finansowaniem ochrony zdrowia: szpitale tymczasowe, zakupy szczepionek, więc rozumiem, że dość szybko przedstawimy te faktury. Ale płatności pojawią się gdzieś na początku września - dodał Zbigniew Kuźmiuk.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Posłuchaj
17:02 Zbigniew-Kuzmiuk--PR24_mp3 2022_05_25-07-07-48.mp3 Zbigniew Kuźmiuk o polskim KPO: wypłaty ruszą na początku września ("24 pytania - rozmowa poranka"/ PR24)

Więcej w nagraniu

Czytaj także:

***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem