more_horiz
Wiadomości

Pieniądze z KPO. Premier Morawiecki: jestem dobrej myśli, będą w ciągu kilku miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:55
Mateusz Morawiecki z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem odwiedził gospodarstwo rolne na Mazowszu. Na konferencji prasowej został zapytany o to, kiedy do Polski trafi pierwsza transza europejskich środków. Premier zauważył, że przed tygodniem Polska zamknęła negocjacje dotyczące wszystkich punktów ustalonych razem z Komisją Europejską ws. KPO. Podkreślił też, że jest dobrej myśli co do wypłaty środków z unijnego budżetu, dlatego chciałby, żeby programy, które są częścią KPO ruszyły już wcześniej. To m.in. wymiany dachów azbestowych.
Pieniądze z KPO na pewno przypłyną w ciągu kilku miesięcy, a niezależnie od tego już teraz ruszają pierwsze programy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki
Pieniądze z KPO na pewno przypłyną w ciągu kilku miesięcy, a niezależnie od tego już teraz ruszają pierwsze programy - zapowiedział premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

- Krajowy Program Odbudowy został przez Komisję Europejską przyjęty - podkreślił premier. - Po ich stronie musi teraz biec pewna procedura i po naszej - dodał Morawiecki. Jak zaznaczył, "po ich stronie jest to tzw. rada ekonomiczno-finansowa, która musi to przyjąć". - Po naszej stronie jest zobowiązanie do zmian legislacyjnych, które wiążą się z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - wskazał premier.

Pieniądze popłyną po przyjęciu ustawy o SN 

Przypomniał, że projekt zmian w ustawie o SN zaproponował prezydent Andrzej Duda. - Pan prezydent, poprzez swoich pracowników, uzgodnił również te zmiany z Komisją Europejską, w tym sensie, że odpowiadają wspólnym oczekiwaniom - dodał szef rządu. - Przyjęcie tej ustawy (o SN), o co apeluję do wszystkich sił politycznych, doprowadzi do tego, że szerokim strumieniem środki z Krajowego Programu Odbudowy popłyną na inwestycję - mówił Morawiecki. Jak dodał, to jest to, czego w gospodarczym globalnym kryzysie potrzebuje Polska. - Czyli pieniądze na inwestycje w mniejszym stopniu z kredytu, a w większym stopniu z grantów zagranicznych. Czyli nie będziemy musieli ich spłacać w ogromnym stopniu, ponieważ część tego to są pożyczki później spłacany przez budżet unijny - zauważył premier.

Premier Morawiecki: w ciągu kilku miesięcy pieniądze będą 

Mateusz Morawiecki zapewnił, że jest dobrej myśli. - W ciągu najbliższych kilku miesięcy już te pieniądze ruszą z budżetu unijnego - powiedział. - Jestem tak dobrej myśli, że dzisiaj nawet rano z panem premierem Kowalczykiem o tym rozmawialiśmy, żeby pewne programy, które są częścią KPO, jak np. program wymiany dachów azbestowych, ruszyły już wcześniej, nie czekając na to, czy już jakieś euro stamtąd przypłynie czy nie - mówił premier. - Programy ruszają już teraz, a środki przypłyną na pewno w ciągu kilku miesięcy - dodał.

Premier dopytywany, jak wygląda kompromis z UE, czy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zlikwidowana, odpowiedział, że porozumienie dotyczy dyscyplinarnej procedury w wymiarze sprawiedliwości. - Izba Dyscyplinarna w obecnym kształcie zostanie zlikwidowana - zapewnił. Według premiera było to już przez PiS planowane w październiku 2020 roku. - W to miejsce zostanie powołana, zgodnie z koncepcją pana prezydenta, Izba Odpowiedzialności Sędziowskiej - podkreślił szef rządu. Jak dodał, jest przygotowana procedura, aby można było odwoływać się od dotychczasowych kar dyscyplinujących.

Posłuchaj
00:22 11747779_2.mp3 Premier M. Morawiecki: środki z KPO pojawią się w ciągu kilku miesięcy (IAR) 

Czytaj także:

Rozmowy z Brukselą otworzyły oczy

- Pamiętam moje spotkanie z panią przewodniczącą (Komisji Europejskiej, Ursulą) von der Leyen, kiedy uświadomiłem ją, że ogromna, ogromna większość, bodaj powyżej 90 procent, tych dyscyplinujących postępowań dotyczyła sędziów, którzy albo jeździli po pijanemu, albo dopuścili się gwałtu, albo jakichś innych kradzieży, to oczy otwarły się bardzo szeroko naszym rozmówcom w Brukseli - powiedział Morawiecki. W czwartek o godz. 18 sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka ma kontynuować prace nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. 

Projekt ten zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zakłada także wprowadzenie instytucji "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", co od początku krytykowała Solidarna Polska. Nowe przepisy umożliwią też wznowienie postępowań sędziom, którym Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet lub stwierdziła odpowiedzialność dyscyplinarną na podstawie zarzutów dotyczących wydanego orzeczenia. Na złożenie wniosku w tej sprawie sędziowie będą mieli sześć miesięcy, a sprawy te rozpatrzy Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. 

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie. 

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Posłuchaj
00:22 11747779_2.mp3 Polska otrzyma fundusze w ciągu kilku miesięcy, a niektóre programy będą realizowane wcześniej - mówił premier Morawiecki (IAR) 

Zobacz także: była premier Beata Szydło w Polskim Radia 24 o KPO

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem