more_horiz

Trzaskowski chce blokowania KPO? Kierwiński: broni rzeczy fundamentalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 08:47
- Odczytuję słowa Rafała Trzaskowskiego bardzo jasno - jako zachętę do tego, aby stworzyć taki system, w którym będziemy pewni, że każda złotówka z KPO zostanie wydana w interesie Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Marcin Kierwiński.

Rafał Trzaskowski, zapowiadając drugą edycję wydarzenia pod nazwą "Campus Polska", poinformował, że rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej ws. polskiego Krajowego Planu Odbudowy. - Rozmawiałem z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i jestem dobrej myśli: że KE będzie stawiała dodatkowe warunki i że te warunki będą musiały być spełnione, żeby te pieniądze popłynęły do Polski - mówił prezydent Warszawy. W Polskim Radiu 24 m.in. te słowa komentował Marcin Kierwiński, poseł PO i szef warszawskich struktur tej partii.

Trzaskowski chce blokować KPO? Kierwiński: to obrona praworządności

Gość audycji stwierdził, że Rafał Trzaskowski nie ustawia się w roli "jastrzębia antypisizmu", ale jako jastrząb walki o wartości fundamentalne, a taką - jego zdaniem - jest praworządność. - Zwłaszcza teraz, gdy widzimy, czym kończy się autorytaryzm - dodał Marcin Kierwiński.

Wyjaśnił, że Rafał Trzaskowski zachęca - zarówno polskie władze, jak i urzędników europejskich - do stworzenia systemu, w którym "będziemy pewni, że każda złotówka z KPO zostanie wydana w interesie Polaków, na potrzeby Polaków, tak, żeby Polacy z tego maksymalnie skorzystali".

Po głosowała przeciw KPO. "Zgłaszaliśmy poprawki na komisjach"

Jak mówił Kierwiński, Polacy tych pieniędzy bardzo potrzebują, a to, że przez rok rząd nie jest w stanie doprowadzić do ich przesłania Polsce, źle o nim świadczy i jest niezrozumiałe. Na uwagę, że to PO głosowała przeciwko ratyfikacji europejskiego Funduszu Odbudowy (z którego państwom członkowskim UE przydzielane są środki w ramach Krajowych Planów Odbudowy), polityk głównej partii opozycyjnej stwierdził, że to głosowanie dotyczyło czego innego.

- Głosowanie dotyczyło całego systemu związanego z wydatkowaniem tych środków. Zwracaliśmy uwagę bardzo mocno - zgłaszaliśmy też poprawki na komisjach - że ten system, który zaproponował PiS, doprowadzi do tego, że Polacy przez wiele miesięcy tych pieniędzy nie dostaną. Co słyszeliśmy wtedy od rządzących? "Spokojnie, już za dwa miesiące - wtedy był podawany termin 1 lipca - te pieniądze trafią do Polski". I kto miał rację? Kto mówił o realnych zagrożeniach? Nie chciano nas słuchać - stwierdził Marcin Kierwiński.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:17 PR24_mp3 2022_05_30-07-35-22_Kierwiński.mp3 Marcin Kierwiński: Rafał Trzaskowski broni wartości fundamentalnej - praworządności ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Marcin Kierwiński (PO)
Data emisji: 30.05.2022
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także