more_horiz

Decyzja ministrów finansów państw UE ws. KPO. Ast: nie ma powodu, by dalej blokować projekt

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 07:50
- Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptują KPO, mamy też rekomendację ambasadorów państw członkowskich dla tego projektu i po spełnieniu przez Polskę wszystkich warunków nie ma powodu, aby dalej blokować Krajowy Plan Odbudowy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast. 

Ministrowie finansów krajów unijnych, na spotkaniu w Luksemburgu, mają zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy. Początek spotkania około godz. 11.00. Zielone światło dała Komisja Europejska, a przedwczoraj ambasadorowie państw członkowskich jednomyślnie przekazali KPO ministrom do akceptacji.

Polska wnioskuje z unijnego Funduszu Odbudowy o ponad 35 mld euro, z czego prawie 24 mld to bezzwrotne dotacje, reszta to niskooprocentowane pożyczki. Decyzja ambasadorów oznacza, że dziś już żadnych niespodzianek nie będzie. Ministrowie finansów unijnych krajów ostatecznie zatwierdzą Krajowy Plan Odbudowy.

Koniec blokowania KPO

Marek Ast skomentował tę kwestię w Polskim Radiu 24. - Ministrowie finansów krajów UE zaakceptują KPO, mamy też rekomendację ambasadorów państw członkowskich dla tego projektu, i po spełnieniu przez Polskę wszystkich warunków nie ma powodu, aby dalej blokować Krajowy Plan Odbudowy - podkreślił polityk. 

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że "pierwsze środki z Krajowego Planu Odbudowy powinny już jesienią wpływać do Polski". - Tak wynika m.in. z deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego - dodał.

"Never-ending story"

Poseł PiS zwrócił również uwagę na kwestię tzw. kamieni milowych związanych z Funduszem Odbudowy. - Prawdopodobnie jakiekolwiek próby poprawienia stanu wymiaru sprawiedliwości będą spotykały się z oporem opozycji, to jest "never-ending story" - zaznaczył.

- Z jednej strony mogą to zaśpiewać liderzy opozycji na czele z Donaldem Tuskiem, którzy cały czas suflują niebywałe historie o Polsce do Komisji Europejskiej, z drugiej strony - ci, którzy wychodzą na ulicę i protestują, czyli przedstawiciele nadzwyczajnej kasty. Dla dobra sądownictwa i Polski dobrze by było, gdyby reforma sądownictwa była kontynuowana - przyznał Marek Ast. 

Posłuchaj
19:27 marek astt.mp3 Marek Ast o polskim KPO (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka) 

Nie jest natomiast wykluczone, że kilka krajów dołączy deklarację, a w niej apel o wnikliwą ocenę przez Komisję tego, jak Polska wypełnia warunki wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszy Odbudowy dotyczące praworządności i zmian w wymiarze sprawiedliwości. Oczekuje się, że pierwsze pieniądze wpłyną do Polski przed końcem roku.

KPO to kompleksowy plan inwestycyjny na modernizację kraju. Zawiera 49 reform, 53 inwestycje i 283 tzw. kamienie milowe oraz wyznaczone cele. Na cele klimatyczne i zieloną transformację Polska chce wydać 43 proc., czyli więcej niż wymagane minimum, a na cyfryzację 21 proc.

Czytaj więcej:

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marek Ast (PiS)

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 7.06

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem