more_horiz

Michał Wójcik: nie zgadzamy się na federalizację UE

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 09:15
- Polakom należą się środki unijne, UE to nie są tylko zobowiązania, ale też uprawnienia. Rewizja traktatów to próba wymuszania na państwach członkowskich i na Polsce pewnych zachowań - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Solidarna Polska).

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym; została ona skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw - poinformował w poniedziałek PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Członek Rady Ministrów Michał Wójcik powiedział, że podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie zamyka dyskusji z Komisją Europejską. Ustawa likwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i zastępuje ją organem działających na innych zasadach - Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Wejście w życie nowelizacji ma odblokować dla Polski pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Zdaniem ministra Unia Europejska będzie wykorzystywała mechanizm pieniądze za praworządność i "kamienie milowe" w sporach z Polską.

Jak dodał, istotna jest też kwestia prób zniesienia zasady jednomyślności w najważniejszych decyzjach UE. - Zmiana traktatów nie jest prosta w sensie legislacyjnym, od jakiegoś czasu KE mówi ustami swojej przewodniczącej o większej federalizacji (…). Bardzo nad tym ubolewam i jako Solidarna Polska nie zgodzimy się na to, żeby uginać się na tym polu przed urzędnikami brukselskimi, którzy próbują zmienić sposoby głosowania w Unii Europejskiej. Nie chcą głosowania, w którym niektóre decyzje mają zapadać jednomyślnie, ale chcą kwalifikowanej większości - dodał minister.

"Niebezpieczna próba sfederalizowania UE"

- To jest próba sfederalizowania Unii Europejskiej, bardzo niebezpieczna, z ośrodkami władzy w Berlinie i Paryżu. Na to się zgodzić nie możemy. Urzędnicy europejscy mają tendencję do wykraczania poza traktaty, przypomnę o kwestii kar nałożonych na Polskę, które zostały nałożone bez podstawy traktatowej. Bruksela bardzo chętnie mówi o praworządności wobec Polski, sama ma z nią bardzo duże problemy - podkreślał Michał Wójcik.

Posłuchaj
12:37 PR24_mp3 2022_06_14-07-35-48.mp3 Michał Wójcik o nowelizacji ustawy o SN (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj także:

Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian w ustawie o SN oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm 29 poprawek wprowadził Senat.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Michał Wójcik

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 7.36

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także